Development (trunk) - en to fr translation catalogue (1675 entries)

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
fr: Lever du soleil

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
fr: Ectoplasme

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
fr: Océan

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
fr: Café

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
fr: Tentative de mise en place d&rsquo;une qualité d&rsquo;image en dehors de l&rsquo;intervalle [1100].

en: A term with the name and slug provided already exists with this parent.
fr: Un terme avec le nom et l&rsquo;identifiant fournis existe déjà avec ce parent.

en: A term with the name and slug provided already exists.
fr: Un terme avec le nom et l&rsquo;identifiant fournis existe déjà.

en: A list of your site&#8217;s Pages.
fr: Une liste des pages de votre site.

en: A search form for your site.
fr: Un formulaire de recherche pour votre site.

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
fr: Une archive mensuelle des articles de votre site.

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
fr: Connexion, flux RSS et liens WordPress.org.

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
fr: Un calendrier des articles de votre site.

en: Arbitrary text or HTML.
fr: Texte arbitraire ou HTML.

en: A list or dropdown of categories.
fr: Une liste ou un menu déroulant des catégories.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
fr: Les articles les plus récents de votre site.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
fr: Les commentaires les plus récents de votre site.

en: Entries from any RSS or Atom feed.
fr: Les entrées depuis n&rsquo;importe quel flux RSS ou Atom.

en: A cloud of your most used tags.
fr: Un nuage de vos mots-clés les plus utilisés.

en: Add a custom menu to your sidebar.
fr: Ajouter un menu personnalisé à votre barre latérale.

[ctx: admin color scheme]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: admin color scheme]
en: Light
fr: Lumineux

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
fr: Minuit

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
fr: Utilisez des virgules au lieu de %s pour séparer les termes exclus.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="http://wordpress.org/support/">support forums</a>.
fr: Une erreur imprévue est survenue. Il pourrait y avoir un problème avec WordPress.org ou la configuration de ce serveur. Si vous continuez à rencontrer ce problème, veuillez vous rendre sur le <a href="http://wordpress.org/support/">forums d&rsquo;entraide</a> (en anglais).

en: Translation Updates
fr: Mises à jour des traductions

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
fr: Désolé, cette clé a expiré. Veuillez réessayer.

en: The theme directory "%s" does not exist.
fr: Le répertoire du thème &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo; n&rsquo;existe pas.

en: In <code>%1$s</code>, use the <code>%2$s</code> method, not the <code>%3$s</code> function. See %4$s.
fr: Dans <code>%1$s</code>, utilisez la méthode <code>%2$s</code>, pas la fonction <code>%3$s</code>. Lisez %4$s.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
fr: ERREUR&nbsp;: ce n&rsquo;est pas un flux valide.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
fr: Cet article est protégé par un mot de passe. Pour le lire, veuillez saisir votre mot de passe ci-dessous&nbsp;:

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
fr: le,la,les,de,des,un,uns,une,unes,et,a,à,il,elle,on,ne,je,tu,nous,vous,ils,elles,son,sa,ses,que,quoi,se,qui,ce,cette,dans,en,du,au,aux,pour,pas,sur,y,ou,où,si,ton,ta,te,mon,ma,tout,toute,tous,toutes,ça,ni,www,com,fr,par,sur,par,dans,mais,vos,votre,vôtre,c,d,j,,l,m,n,s,t,sans,toi,moi,lui,leur,leurs

en: Failed to write request to temporary file.
fr: Impossible d&rsquo;écrire la requête dans un fichier temporaire.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
fr: Le certificat SSL de l&rsquo;hôte n&rsquo;a pas pu être vérifié.

en: Embed Media Player
fr: Intégrer le lecteur de média

en: Length:
fr: Durée&nbsp;:

en: Embed or Link
fr: Intégrer ou lier

en: Link to Media File
fr: Lien vers le fichier média

en: Link to Attachment Page
fr: Lien vers la page du fichier attaché

en: Download File
fr: Télécharger le fichier

en: Download Video
fr: Télécharger la vidéo

en: Play/Pause
fr: Lecture/Pause

en: Mute Toggle
fr: Inverser le son

en: Turn off Fullscreen
fr: Quitter le plein écran

en: Go Fullscreen
fr: Passer en plein écran

en: Unmute
fr: Réactiver le son

en: Captions/Subtitles
fr: Légendes/Sous-titres

en: Empty
fr: Vide

en: Valid
fr: Valide

en: Invalid
fr: Invalide

en: Failed
fr: Échoué

en: Activate your Akismet account
fr: Activez votre compte Akismet

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
fr: <strong>Presque terminé</strong> - activez votre compte et dites adieu aux commentaires indésirables

en: %s week | %s weeks
fr[0]: %s semaine
fr[1]: %s semaines

en: %s month | %s months
fr[0]: %s mois
fr[1]: %s mois

en: %s year | %s years
fr[0]: %s année
fr[1]: %s années

en: #%d (no title)
fr: #%d (pas de titre)

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
fr: JavaScript doit être activé pour utiliser cette fonctionnalité.

en: F j, Y
fr: j F Y

en: g:i a
fr: G \h i \m\i\n

en: F j, Y g:i a
fr: j F Y G \h i \m\i\n

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
fr: Votre compte Akismet a bien été configuré et activé. Écrivez sans limites&nbsp;!

en: Please enter an API key
fr: Veuillez saisir une clé d&rsquo;API

en: Akismet <a href="%s" class="add-new-h2">Stats</a>
fr: <a href="%s" class="add-new-h2">Stats</a> Akismet

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To use Akismet you may need to sign up for an API key. Click the button below to get started.
fr: Akismet élimine les commentaires et trackbacks indésirables (spam) de votre site. Pour utiliser Akismet, vous pouvez devoir vous inscrire afin d&rsquo;obtenir une clé d&rsquo;API. Cliquez sur le bouton ci-dessous pour vous lancer.

en: Create a new Akismet Key
fr: Créer une nouvelle clé Akismet

en: I already have a key
fr: J&rsquo;ai déjà une clé.

en: You must enter a valid Akismet API key here. If you need an API key, you can <a href="%s">create one here</a>
fr: Vous devez saisir ici une clé d&rsquo;API Akismet valide. Si vous avez besoin d&rsquo;une clé d&rsquo;API, vous pouvez <a href="%s">en créer une ici</a>.

en: Auto-detete old spam
fr: Supprimer automatiquement les anciens indésirables

en: Show approved comments
fr: Afficher les commentaires approuvés

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Server Status
fr: État du serveur

en: Check Network Status
fr: Vérifier l&rsquo;état du réseau

en: Last Checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: %s Ago
fr: Il y a %s

en: Not yet
fr: Pas encore

en: You can confirm that Akismet.com is up by <a href="%s" target="_blank">clicking here</a>.
fr: Vous pouvez confirmer qu&rsquo;Akismet.com fonctionne <a href="%s" target="_blank">en cliquant ici</a>.

en: Akismet Error Code
fr: Code d&rsquo;erreur Akismet

en: Login Address (URL)
fr: Adresse de connexion (URL)

en: The URL to the admin area
fr: L&rsquo;adresse web de la zone d&rsquo;administration

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
fr: Le navigateur web de votre système ne permet pas de mettre des fichiers en ligne. Vous devriez pouvoir le faire en passant par <a href="%s">une application native</a>.

en: (more&hellip;)
fr: (suite&hellip;)

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
fr: Raison possible&nbsp;: votre hébergeur peut avoir désactivé la fonction mail().

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: inscription impossible&hellip; Veuillez prendre contact avec le <a href="mailto:%s">webmaster</a>&nbsp;!

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
fr: %1$s [Sauvegarde automatique]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
fr: %1$s [Version actuelle]

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
fr: Votre session a expiré. Vous pouvez vous reconnecter depuis cette page ou aller à la page de connexion.

en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
fr: %2$s %1$s %3$s à %4$s&nbsp;h&nbsp;%5$s&nbsp;min

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
fr: La session a expiré. Veuillez vous reconnecter. Vous reviendrez sur cette page.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
fr: Avez-vous correctement saisi votre adresse de messagerie&nbsp;? Vous aviez saisi %s, mais si ce n&rsquo;est pas correct, vous ne recevrez pas de message.

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
fr: Le site que vous cherchez (<strong>%s</strong>) n&rsquo;existe pas, mais vous pouvez le créer dès à présent&nbsp;!

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
fr: Le site que vous cherchez (<strong>%s</strong>) n&rsquo;existe pas.

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
fr: La page de connexion s&rsquo;ouvrira dans une nouvelle fenêtre. Après vous être connecté, vous pourrez la fermer et revenir à cette page.

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
fr: %1$s %2$s, il y a %3$s (%4$s)

en: %s <span class="says">says:</span>
fr: %s <span class="says">dit&nbsp;:</span>

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fr: Recherche&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
fr: Recherche pour&nbsp;:

[ctx: submit button]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i:s
fr: j F Y \à G \h i \m

en: Session expired
fr: La session a expiré

en: No tags found.
fr: Aucun mot-clé trouvé.

[ctx: meta widget link text]
en: WordPress.org
fr: Site de WordPress-FR

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
fr: Ne désenregistrez pas le script %1$s de la zone d&rsquo;administration. Pour cibler le thème public, utilisez le crochet %2$s.

en: WordPress Address (URL)
fr: Adresse web de WordPress (URL)

en: Site Address (URL)
fr: Adresse web du site (URL)

en: Invalid user ID.
fr: Indentifiant utilisateur non valide.

en: Random Order
fr: Ordre aléatoire

en: Caption this image&hellip;
fr: Décrivez cette image&hellip;

en: %d selected
fr: %d sélection(s)

en: Insert from URL
fr: Insérer à partir d&rsquo;une adresse web

en: Set Featured Image
fr: Mettre une image à la Une

[ctx: Links widget]
en: Random
fr: Aléatoire

en: No items found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: Add to Gallery
fr: Ajouter à la galerie

en: Reverse order
fr: Inverser l&rsquo;ordre

en: Set featured image
fr: Utiliser comme image à la Une

en: Deselect
fr: Désélectionner

en: Sorry, that file cannot be edited.
fr: Désolé, ce fichier ne peut pas être modifié.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> for files over 100MB.
fr: Votre navigateur présente certaines limitations qui l&rsquo;empêchent d&rsquo;utiliser l&rsquo;outil de mise en ligne multiple. Veuillez utiliser l&rsquo;<a href="%1$s" target="%2$s">outil du navigateur</a> pour les fichiers dépassant les 100&nbsp;Mo.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement cet élément.
      « Annuler » pour abandonner, « OK » pour le supprimer.

en: Delete Permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Upload Limit Exceeded
fr: Limite de mise en ligne dépassée

en: Maximum upload file size: %d%s.
fr: Taille maximale d&rsquo;un fichier mis en ligne&nbsp;: %d%s.

en: Dismiss Errors
fr: Ignorer les erreurs

en: Error
fr: Erreur

en: No editor could be selected.
fr: Aucun éditeur n&rsquo;a pas pu être sélectionné.

en: Uploading
fr: Mise en ligne

en: Manage Images
fr: Gérer les images

en: Manage Audio
fr: Gérer l&rsquo;audio

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Son <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Sons <span class="count">(%s)</span>

en: Video
fr: Vidéos

en: Manage Video
fr: Gérer les vidéos

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Vidéo <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Vidéos <span class="count">(%s)</span>

en: Insert into page
fr: Insérer dans la page

en: Uploaded to this page
fr: Mis en ligne sur cette page

en: All media items
fr: Tous les éléments média

en: Uploaded to this post
fr: Mis en ligne sur cet article

en: Audio
fr: Sons

en: &#8592; Return to library
fr: &#8592; Revenir à la bibliothèque

en: Custom URL
fr: Lien personnalisé

en: Attachment Details
fr: Détails du fichier attaché

en: Alt Text
fr: Texte alternatif

en: Columns
fr: Colonnes

en: Drag and drop to reorder images.
fr: Glissez/déposez pour réorganiser les images.

en: Large
fr: Grande

en: Attachment Display Settings
fr: Réglages de l&rsquo;affichage du fichier attaché

en: Gallery Settings
fr: Réglages de la galerie

en: Upload Images
fr: Envoyer des images

en: &#8592; Cancel Gallery
fr: &#8592; Annuler la galerie

en: WordPress &rsaquo; Success
fr: WordPress &raquo; Réussite

en: Drop files anywhere to upload
fr: Déposez vos fichiers n&rsquo;importe où pour les mettre en ligne

en: Upload Files
fr: Envoyer des fichiers

en: Insert gallery
fr: Insérer la galerie

en: Drop files to upload
fr: Déposez vos fichiers pour les mettre en ligne

en: Media Library
fr: Bibliothèque de médias

en: Create Gallery
fr: Créer une galerie

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
fr: Pour activer votre utilisateur, veuillez cliquer sur le lien suivant :
    
    %s
    
    Après l'activation, vous recevrez *un autre courrier* contenant votre identifiant.

en: Already Installed
fr: Déjà installé

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
fr: Il semblerait que WordPress soit déjà installé. Pour le réinstaller, commencez par supprimer vos anciennes tables de la base de données.

en: Taxonomies cannot exceed 32 characters in length
fr: Les taxinomies ne peuvent dépasser les 32 caractères.

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
fr: Nouveau site : %1$s
    URL : %2$s
    Adresse IP : %3$s
    
    Désactiver ces notifications : %4$s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
fr: Nouvel utilisateur : %1$s
    Adresse IP : %2$s
    
    Désactiver ces notifications : %3$s

en: Link To
fr: Lier à

en: Attachment Page
fr: Page du fichier attaché

en: Media File
fr: Fichier média

en: Describe this video&hellip;
fr: Décrivez cette vidéo&hellip;

en: Describe this audio file&hellip;
fr: Décrivez ce fichier audio&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
fr: Décrivez ce fichier média&hellip;

en: Update gallery
fr: Mettre à jour la galerie

en: The requested user does not exist.
fr: Cet utilisateur n&rsquo;existe pas.

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez saisir une adresse de messagerie valide.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: cet identifiant existe déjà. Merci d&rsquo;en choisir un autre.

en: File doesn&#8217;t exist?
fr: Le fichier n&rsquo;existe pas&nbsp;?

en: File is not an image.
fr: Le fichier n&rsquo;est pas une image.

en: Could not read image size.
fr: Impossible de lire la taille de l&rsquo;image.

en: Image resize failed.
fr: Le redimensionnement de l&rsquo;image a échoué.

en: Image crop failed.
fr: Le recadrage de l&rsquo;image a échoué.

en: Image rotate failed.
fr: La rotation de l&rsquo;image a échoué.

en: Image flip failed.
fr: Le retournement de l&rsquo;image a échoué.

en: Image Editor Save Failed
fr: L&rsquo;enregistrement de l&rsquo;éditeur d&rsquo;images a échoué.

[ctx: post type general name]
en: Media
fr: Médias

[ctx: add new media]
en: Add New
fr: Ajouter

en: View Attachment Page
fr: Afficher la page du fichier attaché

en: Whoops, the provided date is invalid.
fr: Oups, la date fournie n&rsquo;est pas valable.

en: Insert Media
fr: Insérer un média

en: Create a new gallery
fr: Créer une nouvelle galerie

en: Insert into post
fr: Insérer dans l&rsquo;article

en: Add to gallery
fr: Ajouter à la galerie

en: Clear
fr: Effacer

en: Select Color
fr: Sélectionner une couleur

en: Current Color
fr: Couleur actuelle

en: Could not insert term relationship into the database
fr: Impossible d&rsquo;insérer la relation du terme dans la base de données

en: Incorrect username or password.
fr: Identifiant ou mot de passe incorrect.

en: XML-RPC services are disabled on this site.
fr: Les services XML-RPC sont désactivés sur ce site.

en: There is a revision of this post that is more recent.
fr: Ce contenu a déjà une révision plus récente.

en: %1$s %2$s %3$s Feed
fr: %1$s %2$s Flux pour %3$s

en: Display post date?
fr: Afficher la date du contenu&nbsp;?

en: You are not allowed to create pages as this user.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des pages sous cet identifiant.

en: Invalid post ID
fr: Identifiant de l&rsquo;article non valable

en: Sorry, you cannot edit users.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier les utilisateurs.

en: Invalid user ID
fr: Indentifiant utilisateur non valide

en: Sorry, you cannot list users.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas lister les utilisateurs.

en: The role specified is not valid
fr: Le rôle spécifié n&rsquo;est pas valable

en: Sorry, you cannot edit your profile.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier votre profil.

en: Sorry, the user cannot be updated.
fr: Désolé, cet utilisateur ne peut pas être mis à jour.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier les articles.

en: Sorry, revisions are disabled.
fr: Désolé, les révisions sont désactivées.

en: Alternative Text
fr: Texte alternatif

en: Select Files
fr: Sélectionner des fichiers

en: Distraction Free Writing mode
fr: Mode &laquo;&nbsp;aucune distraction&nbsp;&raquo;

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
fr: Pour plus d&rsquo;information sur ce logiciel, rendez-vous sur <a href="http://tinymce.moxiecode.com" target="_blank">le site de TinyMCE</a>.

en: GNU Library General Public License
fr: Licence Publique Générale GNU

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in Text mode.
fr: Si vous souhaitez copier du contenu en provenance d&rsquo;un autre programme, comme Word ou Excel, il sera préférable d&rsquo;utiliser le bouton &laquo;&nbsp;Coller du texte Word&nbsp;&raquo;, situé dans la seconde rangée de boutons, ou de passer par le mode Texte.

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the Text tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
fr: Coller du contenu en provenance d&rsquo;une autre page Web peut amener à des résultats inattendus voire incohérents, en fonction du navigateur que vous utilisez et de la page d&rsquo;origine du contenu copié/collé. L&rsquo;éditeur tentera de corriger le code HTML invalide qui a été collé, mais vous obtiendrez de meilleurs résultats en passant par le mode Texte, ou par l&rsquo;un des boutons de collage situés dans la seconde rangée de boutons. Vous pouvez également essayer de coller le contenu paragraphe par paragraphe - dans la plupart des navigateurs, vous pouvez sélectionner un paragraphe seul en cliquant trois fois sur celui-ci.

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the Text editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the Text tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
fr: Tout code HTML inséré via l&rsquo;éditeur visuel apparaîtra comme du texte quand l&rsquo;article sera affiché. Si vous souhaitez inclure du code HTML qui ne peut être généré avec les boutons de la barre d&rsquo;outils, vous devez le saisir à la main à l&rsquo;aide de l&rsquo;éditeur Texte. Par exemple, c&rsquo;est la seule façon de faire des tableaux ou d&rsquo;utiliser la balise &lt;code&gt;. Pour accéder à cet éditeur, cliquez sur l&rsquo;onglet &laquo;&nbsp;Texte&nbsp;&raquo; et saisissez votre code, puis retournez dans l&rsquo;éditeur visuel. Si le code HTML est valide et compris par l&rsquo;éditeur, le résultat devrait être immédiatement visible.

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library button above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Insert into Post" and your image or file will appear in the post you are editing.
fr: Si vous devez envoyer une image ou un autre média depuis votre ordinateur, vous pouvez utiliser les boutons de la bibliothèque des médias, situés au-dessus de l&rsquo;éditeur. La bibliothèque de médias tentera de créer une image miniature pour chaque image que vous mettrez en ligne. Pour insérer ensuite l&rsquo;image dans l&rsquo;article, cliquez tout d&rsquo;abord sur la miniature pour faire apparaître un menu d&rsquo;options. Une fois que vous avez sélectionné les options qui vous conviennent, cliquez sur &laquo;&nbsp;Envoyer dans l&rsquo;éditeur&nbsp;&raquo;, et votre image ou fichier apparaîtra dans l&rsquo;article que vous êtes en train de modifier.

en: Editor width in Distraction Free Writing mode:
fr: Largeur de l&rsquo;éditeur en mode &laquo;&nbsp;aucune distraction&nbsp;&raquo;&nbsp;:

en: QuickTime options
fr: Options de QuickTime

en: Skip to toolbar
fr: Aller à la barre d&rsquo;outils

en: Top navigation toolbar.
fr: Barre de navigation supérieure.

en: Distraction Free Writing mode (Alt + Shift + W)
fr: Basculer en mode plein écran (Alt + Shift + W)

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
fr: Texte

en: Hex Value
fr: Valeur hexadécimale

en: Header Text Color
fr: Couleur du texte d&rsquo;en-tête

en: Colors
fr: Couleurs

en: Save &amp; Activate
fr: Enregistrer &amp; activer

en: Saved
fr: Enregistré

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to experience the awesomeness.
fr: <strong>WordPress a bien été mis à jour&nbsp;!</strong> Veuillez vos re-connecter pour découvrir les formidables nouveautés.

en: Save &amp; Publish
fr: Enregistrer &amp; publier

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
fr: Arguments insuffisants passés à cette méthode XML-RPC.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas mettre en avant un article privé.

en: This key is invalid.
fr: Cette clé n&rsquo;est pas valide.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation. Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
fr: Certaines commentaires n&rsquo;ont pas encore été vérifiés par Akismet. En attendant, ils ont été mis dans la file de modération. Veuillez vérifier votre <a href="%s">configuration Akismet</a>, et contacter votre hébergeur si le problème persiste.

en: Awaiting spam check
fr: En attente de vérification

en: Akismet Widget
fr: Widget Akismet

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
fr: Affiche le nombre de commentaires indésirables repérés par Akismet

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
fr[0]: <strong class="count">%1$s indésirable</strong> bloqué par <strong>Akismet</strong>
fr[1]: <strong class="count">%1$s indésirables</strong> bloqués par <strong>Akismet</strong>

en: No Image
fr: Aucune image

en: Random Default Image
fr: Images par défaut aléatoire

en: Random Uploaded Image
fr: Image mise en ligne aléatoire

en: You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
fr: Vous pouvez modifier le contenu de votre menu par le biais de l&rsquo;écran Menus, dans la section Apparence.

en: Drop a file here or <a href="#" class="upload">select a file</a>.
fr: Glissez un fichier ici ou <a href="#" class="upload">sélectionnez un fichier</a>

en: Header Image
fr: Image d&rsquo;en-tête

en: Post Thumbnail
fr: Miniature d&rsquo;article

en: text direction
fr: direction du texte

en: Toggle Editor Text Direction
fr: Inverser la direction de l&rsquo;éditeur de texte

en: Site name must be at least 4 characters.
fr: L&#8217;identifiant du site doit utiliser au moins 4 caractères.

en: Please enter a site name.
fr: Veuillez saisir un nom de site.

en: That username is not allowed.
fr: Cet identifiant n&#8217;est pas autorisé.

en: Please enter a username.
fr: Veuillez saisir un identifiant.

en: Please enter a site title.
fr: Veuillez saisir un titre de site.

en: That name is not allowed.
fr: Ce nom n&#8217;est pas autorisé.

en: Username must be at least 4 characters.
fr: L&#8217;identifiant doit utiliser au moins 4 caractères.

en: A static page
fr: Une page statique

en: Display Header Text
fr: Afficher le texte d&rsquo;en-tête

en: Background Color
fr: Couleur d&rsquo;arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d&rsquo;arrière-plan

en: Background Repeat
fr: Répétition de l&rsquo;arrière-plan

en: Background Position
fr: Position d&rsquo;arrière-plan

en: Background Attachment
fr: Image d&rsquo;arrière-plan

en: Uploaded
fr: Mis en ligne

en: Upload New
fr: Mettre en ligne

en: Remove Image
fr: Retirer l&rsquo;image

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier ce type de contenu.

en: Scroll
fr: Défilant

en: Fixed
fr: Fixe

en: No Repeat
fr: Pas de répétition

en: Tile
fr: Motif répété

en: Tile Horizontally
fr: Répétition horizontale

en: Tile Vertically
fr: Répétition verticale

en: Front page
fr: Page d&rsquo;accueil

en: Posts page
fr: Page des articles

en: Upload
fr: Envoyer

en: Remove
fr: Supprimer

en: Allowed Files
fr: Fichiers autorisés

en: The term name cannot be empty.
fr: Le nom du terme ne peut être vide.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des termes dans cette taxinomie.

en: This taxonomy is not hierarchical.
fr: Cette taxinomie n&rsquo;est pas hiérarchique.

en: Parent term does not exist.
fr: Le terme parent n&rsquo;existe pas.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
fr: Désolé, votre terme  n&rsquo;a pu être créé. Une erreur est survenue.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
fr: Vous n&#8217;avez pas l&#8217;autorisation de modifier les termes de cette taxinomie.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
fr: Cette taxinomie n&rsquo;est pas hiérarchisée, donc vous ne pouvez créer de parent.

en: Sorry, editing the term failed.
fr: Désolé, la modification du terme a échoué.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de supprimer les termes de cette taxinomie.

en: Sorry, deleting the term failed.
fr: Désolé, la suppression du terme a échoué.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;assigner des termes à cette taxinomie.

en: Select Link Category:
fr: Sélectionner la catégorie de liens&nbsp;:

en: Template
fr: Modèle

en: Stylesheet
fr: Feuille de style

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Link rating
fr: Note du lien

en: Link ID
fr: ID du lien

en: Number of links to show:
fr: Nombre de liens à afficher&nbsp;:

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
fr: ERREUR&nbsp;: le répertoire des thèmes est soit vide, ou n&rsquo;existe pas. Veuillez vérifier votre installation.

en: Stylesheet is not readable.
fr: Impossible de lire la feuille de style.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
fr: Le thème &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo; n&rsquo;est un thème parent valide.

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
fr[0]: Votre thème peut utiliser %s menu. Sélectionnez le menu que vous voudriez utiliser.
fr[1]: Votre thème peut utiliser %s menus. Sélectionnez le menu que vous voudriez utiliser pour chaque emplacement.

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Static Front Page
fr: Page d&rsquo;accueil statique

en: Your theme supports a static front page.
fr: Le thème actuel accepte les pages statiques.

en: Your latest posts
fr: Les derniers articles

en: Front page displays
fr: La page d&rsquo;accueil affiche

en: Site Title & Tagline
fr: Titre de site et description

en: Tagline
fr: Slogan

en: &mdash; Select &mdash;
fr: &mdash; Sélectionner &mdash;

en: Use left and right arrows to navigate.
fr: Utilisez les flèches gauche et droite pour naviguer.

en: The post type may not be changed.
fr: Ce type de contenu ne peut pas être supprimé.

en: Image default size
fr: Taille de l&rsquo;image par défaut

en: Image default link type
fr: Type du lien par défaut vers l&rsquo;image

en: Image default align
fr: Alignement par défaut de l&rsquo;image

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier cet article.

en: Edit Site
fr: Modifier le site

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier des entrées dans ce type de contenu

en: Invalid author ID.
fr: Identifiant utilisateur non valable.

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de supprimer cet article.

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
fr: Un nom de terme est ambigu pour cette taxinomie hiérarchisée. Veuillez utiliser l&rsquo;identifiant du terme à la place.

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;ajouter un terme à l&rsquo;une des taxinomies indiquées.

en: The post cannot be deleted.
fr: Cet article ne peut pas être supprimé.

en: The post type specified is not valid
fr: Le type de contenu spécifié n&rsquo;est pas valable

en: Invalid post type
fr: Type d&rsquo;article invalide

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des contenus protégés par mot de passe avec ce type de contenu

en: You are not allowed to create posts as this user.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des contenus sous cet identifiant.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des contenus privés avec ce type de contenu

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de publier des contenus avec ce type de contenu

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;assigner un terme à l&rsquo;une des taxinomies indiquées.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
fr: Désolé, l&rsquo;une des taxinomies données n&rsquo;est pas reconnue par ce type de contenu.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de mettre cet article en avant.

en: English=en,Danish=da,Dutch=nl,Finnish=fi,French=fr,German=de,Italian=it,Polish=pl,Portuguese=pt,Spanish=es,Swedish=sv
fr: French=fr,Anglais=en,Danois=da,Néerlandais=nl,Finnois=fi,Allemand=de,Italien=it,Polonais=pl,Portuguais=pt,Espagnol=es,Suédois=sv

[ctx: opening curly double quote]
en: &#8220;
fr: &laquo;&nbsp;

[ctx: closing curly double quote]
en: &#8221;
fr: &nbsp;&raquo;

[ctx: apostrophe]
en: &#8217;
fr: &rsquo;

[ctx: prime]
en: &#8242;
fr: &prime;

[ctx: double prime]
en: &#8243;
fr: &Prime;

[ctx: opening curly single quote]
en: &#8216;
fr: &lsquo;

[ctx: closing curly single quote]
en: &#8217;
fr: &rsquo;

en: Allow search engines to index this site.
fr: Demander aux moteurs de recherche d&rsquo;indexer ce site.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
fr: Il ne semble pas y avoir de fichier <code>wp-config.php</code>. J&rsquo;en ai besoin pour lancer le processus.

en: Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
fr: Besoin d&rsquo;aide&nbsp;? <a href='http://codex.wordpress.org/fr:Modifier_wp-config.php'>En voici</a>.

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
fr: Vous pouvez créer un fichier <code>wp-config.php</code> par le biais de cette interface, mais cela ne marche pour toutes les configurations de serveur. La manière la plus sûre reste de créer le fichier à la main.

en: Create a Configuration File
fr: Créer un fichier de configuration

en: http://wordpress.org/
fr: http://www.wordpress-fr.net/

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
fr: Votre site est activé à <a href="%1$s">%2$s</a>. Vous pouvez dès maintenant vous connecter à ce site en utilisant l&rsquo;identifiant choisi &laquo;&nbsp;%3$s&nbsp;&raquo;. Vous trouverez dans votre messagerie (sur %4$s) un message vous donnant votre mot de passe et identifiant, ainsi que les instructions pour vous connecter. Si vous ne recevez pas d&rsquo;e-mail, pensez à consulter le dossier &laquo;&nbsp;spam&nbsp;&raquo; de votre client de messagerie. Si vous ne recevez pas votre mot de passe dans moins d&rsquo;une heure, vous pouvez <a href="%5$s">réinitialiser votre mot de passe</a>.

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
fr: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> est votre nouveau site. <a href="%3$s">Connectez-vous</a> avec l&rsquo;identifiant &laquo;&nbsp;%4$s&nbsp;&raquo;, à l&rsquo;aide de votre mot de passe actuel.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
fr: Votre compte vient d&rsquo;être activé. Vous pouvez dès maintenant vous <a href="%1$s">connecter</a> à votre site en utilisant votre identifiant &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;. Vous trouverez dans votre messagerie (sur %3$s) un message vous donnant votre mot de passe et identifiant, ainsi que les instructions pour vous connecter. Si vous ne recevez pas d&rsquo;e-mail, pensez à consulter le dossier &laquo;&nbsp;spam&nbsp;&raquo; de votre client de messagerie. Si vous ne recevez pas votre mot de passe dans moins d&rsquo;une heure, vous pouvez <a href="%4$s">réinitialiser votre mot de passe</a>.

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
fr: Une ou plusieurs tables de votre base de données sont indisponibles. La base de données a peut-être besoin d&rsquo;être <a href="%s">réparée</a>.

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
fr: Mission terminée. Message <strong>%s</strong> supprimé.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
fr: Vous envoyez vos commentaires trop rapidement. Prenez votre temps.

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
fr: Créer

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
fr[0]: %s commentaire en attente de modération
fr[1]: %s commentaires en attente de modération

en: What do I do now?
fr: Que dois-je faire maintenant&nbsp;?

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
fr: %s dépasse la limite d&rsquo;envoi pour l&rsquo;outil de mise ne ligne multiple utilisé avec votre navigateur.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
fr: Veuillez essayer de mettre ce fichier en ligne à l&rsquo;aide de l&rsquo;%1$soutil du navigateur%2$s.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
fr: « %s » n&rsquo;a pas pu être mis en ligne.

en: Toggle spellchecker (Alt + Shift + N)
fr: Correcteur d&rsquo;orthographe (Alt + Maj. + N)

en: Toggle fullscreen mode (Alt + Shift + G)
fr: Basculer en mode plein écran (Alt + Maj. + G)

en: Align Center (Alt + Shift + C)
fr: Centrer (Alt + Maj. + C)

en: Align Left (Alt + Shift + L)
fr: Aligner à gauche (Alt + Maj. + L)

en: Strikethrough (Alt + Shift + D)
fr: Barrer (Alt + Maj. + D)

en: Align Full (Alt + Shift + J)
fr: Justifier (Alt + Maj. + S)

en: Redo (Ctrl + Y)
fr: Rétablir (Ctrl + Y)

en: Undo (Ctrl + Z)
fr: Annuler (Ctrl + Z)

en: Insert Page break (Alt + Shift + P)
fr: Insérer un saut de page (Alt + Shift + P)

en: Insert More Tag (Alt + Shift + T)
fr: Insérer la balise « More » (Alt + Shift + T)

en: Show/Hide Kitchen Sink (Alt + Shift + Z)
fr: Afficher/cacher les options avancées (Alt + Shift + Z)

en: Blockquote (Alt + Shift + Q)
fr: Bloc de citation (Alt + Maj. + Q)

en: Align Right (Alt + Shift + R)
fr: Aligner à droite (Alt + Maj. + R)

[ctx: links widget]
en: All Links
fr: Tous les liens

en: The menu ID should not be empty.
fr: L&rsquo;identifiant du menu ne devrait pas être vide.

en: About WordPress
fr: À propos de WordPress

en: http://wordpress.org/support/
fr: http://www.wordpress-fr.net/support/

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
fr: %s dépasse la limite d&rsquo;envoi de ce site.

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
fr: Veuillez consulter la page <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugger dans WordPress (en)</a> pour plus d&rsquo;informations.

en: Feedback
fr: Remarque

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
fr: Cher utilisateur,
    
    Votre nouveau site SITE_NAME a été bien créé à l'adresse :
    BLOG_URL
    
    Vous pouvez vous connecter au compte administrateur avec les informations suivantes :
    Identifiant : USERNAME
    Mot de passe : PASSWORD
    Connectez-vous ici : BLOG_URLwp-login.php
    
    Nous espérons que vous apprécierez votre nouveau site. Merci !
    
    --L'équipe @ SITE_NAME

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: veuillez saisir un commentaire.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: veuillez saisir une adresse de messagerie valide.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: veuillez renseigner les champs obligatoires (nom, e-mail).

en: ERROR: Invalid values entered, these are marked in red.
fr: ERREUR&nbsp;: certaines valeurs saisies ne sont pas valides, elles sont indiquées en rouge.

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
fr: Impossible de charger l&rsquo;image de prévisualisation. Veuillez recharger la page et réessayer.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
fr: Erreur&nbspp;: cette adresse de site est déjà prise.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
fr: Erreur&nbsp;: problème lors de la création de l&rsquo;entrée du site.

en: No
fr: Non

en: Email
fr: Adresse de contact

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Name
fr: Nom

en: Username
fr: Identifiant

en: Settings
fr: Réglages

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Cheatin&#8217; uh?
fr: Alors, on triche&nbsp;?

en: Themes
fr: Thèmes

en: Log In
fr: Se connecter

en: Title
fr: Titre

en: Path
fr: Chemin

en: Plugins
fr: Extensions

en: Yes
fr: Oui

en: My Sites
fr: Mes sites

en: Site Title
fr: Titre du site

en: First Post
fr: Premier article

en: Password:
fr: Mot de passe&nbsp;:

en: Activate
fr: Activer

en: Support Forums
fr: Forums d&rsquo;entraide

en: Database Error
fr: Erreur de la base de données

en: Error establishing a database connection
fr: Erreur lors de la connexion à la base de données

en: WordPress.org
fr: Site de WordPress-FR

en: Global Dashboard: %s
fr: Tableau de bord global&nbsp;: %s

en: Network Admin: %s
fr: Admin du réseau&nbsp;: %s

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
fr: Mots-clés

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
fr: Mot-clé

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
fr: Les scripts et les styles ne peuvent pas être enregistrés ou ajoutés avant le déclenchement des crochets %1$s, %2$s ou %3$s.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
fr: Autoriser les liens de notifications depuis les autres sites (notifications par pings et rétroliens)

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
fr: Utilisez plutôt <code>WP_User->ID</code>.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
fr: Vous avez été ajouté à ce site. Vous pouvez vous rendre sur <a href="%s">sa page d&rsquo;accueil</a> ou <a href="%s">vous connecter</a> à l&rsquo;aide de votre identifiant et mot de passe.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
fr: Mémoire dépassée. Veuillez réessayer avec un fichier plus petit.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
fr: Ce fichier est plus grand que la taille maximale. Merci d&rsquo;en envoyer un autre.

en: This file is not an image. Please try another.
fr: Ce fichier n&rsquo;est pas une image. Merci d&rsquo;en envoyer un autre.

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
fr: Bleu

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
fr: Le fuseau horaire ne semble pas être valide. Veuillez en choisir une valide.

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
fr: Article

[ctx: html attribute]
en: Name
fr: Nom

[ctx: html attribute]
en: Name:
fr: Nom&nbsp;:

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
fr: Fichier média

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
fr: Lien

[ctx: add new from admin bar]
en: User
fr: Utilisateur

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
fr: Vous devriez préciser une action de type &laquo;&nbsp;nonce&nbsp;&raquo;, qui sera vérifiée par le premier paramètre.

en: View Tag
fr: Voir le mot-clé

en: View Category
fr: Afficher la catégorie

en: Wider
fr: Plus large

en: Narrower
fr: Plus étroit

en: Default width
fr: Largeur par défaut

en: Word count: %s
fr: Compteur de mots&nbsp;:&nbsp;%s

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
fr: Votre compte est maintenant activé. <a href="%1$s">Connectez-vous</a> ou retournez sur la <a href="%2$s">page d&rsquo;accueil de votre site</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
fr: Votre compte est maintenant activé. <a href="%1$s">Consultez votre site</a> ou <a href="%2$s">connectez-vous</a>

en: Help (Alt + Shift + H)
fr: Aide (Alt + Maj. + H)

en: Howdy, %1$s
fr: Salutations, %1$s

en: Exit fullscreen
fr: Sortir du plein écran

en: Just write.
fr: Il ne reste plus qu&rsquo;à écrire.

en: Approve and Reply
fr: Approuver et répondre

en: All Posts
fr: Tous les articles

en: All Pages
fr: Toutes les pages

en: Updated.
fr: Mis à jour.

en: fullscreen
fr: plein écran

en: Bold (Ctrl + B)
fr: Gras (Ctrl + B)

en: Italic (Ctrl + I)
fr: Italique (Ctrl + I)

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
fr: Liste ordonnée (Alt + Maj. + O)

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
fr: Liste non ordonnée (Alt + Shift + U)

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
fr: Insérer/modifier une image (Alt + Shift + M)

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
fr: Insérer/modifier un lien (Alt + Shift + A)

en: Unlink (Alt + Shift + S)
fr: Défaire le lien (Alt + Maj. + S)

en: Pingback:
fr: Ping&nbsp;:

en: TinyMCE is a platform independent web based Javascript HTML WYSIWYG editor released as Open Source under %sLGPL</a>	by Moxiecode Systems AB. It has the ability to convert HTML TEXTAREA fields or other HTML elements to editor instances.
fr: TinyMCE est un éditeur WYSIWYG compatible avec toutes les plateformes, basé sur JavaScript, diffusé sous licence open-source %sLGPL</a>	par Moxiecode Systems AB. Il peut convertir les champs HTML TEXTAREA ou autres éléments HTML en instance d&rsquo;éditeur.

en: Indigo
fr: Bleu indigo

en: Navy Blue
fr: Bleu marine

en: Dark green
fr: Vert foncé

en: Amber
fr: Ambre

en: Olive
fr: Vert olive

en: Words:
fr: Mots&nbsp;:

en: Maroon
fr: Rouge bordeaux

en: Poster
fr: Image

en: Preload
fr: Précharger

en: Alternative source 2
fr: Source alternative 2

en: Alternative source 1
fr: Source alternative 1

en: Disc
fr: Disque

en: Upper roman
fr: Chiffres romains majuscules

en: Lime
fr: Lime (vert citron)

en: Magenta
fr: Bleur magenta

en: Royal blue
fr: Bleu roi

en: Yellow green
fr: Jaune-vert

en: Upper alpha
fr: Lettres majuscules

en: Lower roman
fr: Chiffres romains minuscules

en: Burnt orange
fr: Orange foncé

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode.
fr: Le copier/coller est maintenant en mode &laquo;&nbsp;texte brut&nbsp;&raquo;. Cliquez de nouveau pour retourner au mode normal.

en: Plum
fr: Prune

en: {#field} must be a number
fr: {#field} doit être un nombre

en: Medium gray
fr: Gris moyen

en: Sea green
fr: Vert de mer

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode. After you paste something you will be returned to regular paste mode.
fr: Le copier/coller est maintenant en mode &laquo;&nbsp;texte brut&nbsp;&raquo;. Cliquez de nouveau pour retourner au mode normal. Après avoir collé votre contenu, le réglage reviendra au mode normal.

en: HTML5 Video Options
fr: Options de vidéo de HTML5

en: Very dark gray
fr: Gris foncé

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
fr: Appuyez sur Alt + F10 pour la barre d&rsquo;outils. Appuyez sur Alt + 0 pour l&rsquo;aide.

en: Accessibility Help
fr: Aide à propos de l&rsquo;accessibilité

en: General Usage
fr: Utilisation générale

en: {#field} must be a number greater than {#min}
fr: {#field} doit être un nombre plus grand que {#min}

en: Dark azure
fr: Azur foncé

en: Dark olive
fr: Olive foncé

en: Lower greek
fr: Lettres grecques minuscules

en: Lower alpha
fr: Lettres minuscules

en: Learn word
fr: Retenir ce mot

en: Toolbar
fr: Barre d&rsquo;outils

en: {#field} must be a number or percentage
fr: {#field} doit être un nombre ou un pourcentage

en: Square
fr: Carré

en: Gold
fr: Or

en: Light sky blue
fr: Bleu ciel clair

en: Circle
fr: Cercle

en: Peach
fr: Pèche

en: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, All rights reserved.
fr: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, Tous droits réservés. Traduction par l&rsquo;équipe de WordPress-Francophone.

en: Sky blue
fr: Bleu ciel

en: Rich Text Area
fr: Zone de texte enrichi

en: Pale green
fr: Vert clair

en: Light yellow
fr: Jaune clair

en: Teal
fr: Turquoise (bleu-vert)

en: Pale cyan
fr: Cyan

en: Grayish blue
fr: Bleu grisé

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
fr: Le dossier de destination pour la diffusion de fichier n&rsquo;existe pas ou n&rsquo;est pas accessible en écriture.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
fr: Il n&rsquo;y a pas de transport HTTP disponible pour mener à bien la requête demandée.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
fr[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> a déjà protégé votre site de %2$s commentaire indésirable.
fr[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> a déjà protégé votre site de %2$s commentaires indésirables.

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
fr[0]: Il y a actuellement <a href="%2$s">%1$s commentaire dans votre file de commentaires indésirables</a>.
fr[1]: Il y a actuellement <a href="%2$s">%1$s commentaires dans votre file de commentaires indésirables</a>.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
fr: <a href="%1$s">Akismet</a> empêche les commentaires indésirables d&rsquo;arriver sur votre site,

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
fr: <strong>Vous êtes bien enregistré&nbsp;!</strong> Une fois votre clé pour l&rsquo;API Akismet reçue, veuillez la saisir ci-dessous.

en: Flagged as spam by Akismet
fr: Marqué comme indésirable par Akismet

en: History
fr: Historique

[ctx: comments]
en: Spam
fr: Indésirable

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
fr: Il n&rsquo;y a rien dans votre <a href='%1$s'>file d&rsquo;indésirables</a> actuellement.

en: Cleared by Akismet
fr: Validé par Akismet

en: Enter the destination URL
fr: Saisissez l&rsquo;adresse de destination

en: Or link to existing content
fr: Ou alors, faites un lien vers l&rsquo;un des contenus de votre site

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
fr: Les balises de requête conditionnelle ne fonctionnent pas avant le lancement de la requête. Avant cela, elles renvoient toujours le booléen <code>false</code>.

en: The user is already active.
fr: Cet utilisateur est déjà activé.

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
fr: %1$s est appelée de la mauvaise manière. %2$s %3$s

en: (This message was added in version %s.)
fr: (Ce message a été ajouté à la version %s.)

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: le mot de passe que vous avez saisi pour l&rsquo;identifiant <strong>%1$s</strong> n&rsquo;est pas le bon. <a href="%2$s" title="Perte de mot de passe">Avez-vous perdu votre mot de passe</a>&nbsp;?

en: Sorry, you cannot publish this post.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas publier cet article.

en: Comment History
fr: Voir l&rsquo;historique du commentaire

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
fr: Akismet %s nécessite la version 3.0 de WordPress ou supérieure.

en: %s approved | %s approved
fr[0]: %s approuvé
fr[1]: %s approuvés

en: %s reported this comment as not spam
fr: %s a marqué ce commentaire comme n&rsquo;étant pas un indésirable

en: Akismet caught this comment as spam
fr: Akismet a considéré que ce commentaire est un indésirable

en: %s reported this comment as spam
fr: %s a marqué ce commentaire comme indésirable

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
fr: Akismet a revérifié ce commentaire et considéré qu&rsquo;il s&rsquo;agit d&rsquo;un indésirable.

en: Re-trying
fr: Nouvelle tentative

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
fr: Supprimer automatiquement les commentaires indésirables sur les articles datant de plus d&rsquo;un mois.

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
fr: L&rsquo;adresse de votre accueil WordPress (%s) n&rsquo;est pas valide. Veuillez la corriger l&rsquo;<a href="%s">option de l&rsquo;accueil</a>.

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
fr: Afficher le nombre de commentaires que vous avez validés à côté de chaque auteur de commentaire.

en: %s changed the comment status to %s
fr: %s a changé le statut du commentaire en %s

en: Comment status was changed to %s
fr: L&rsquo;état du commentaire a été changé en %s

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
fr: Akismet a validé ce commentaire suite à une revérification automatique.

en: Akismet cleared this comment
fr: Akismet a revérifié et validé ce commentaire

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
fr: Un commentaire a été arrêté par wp_blacklist_check

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
fr: Akismet n&rsquo;a pas pu revérifier ce commentaire (réponse&nbsp;: %s)&nbsp;; il fera une nouvelle tentative plus tard.

en: Permalink: %s
fr: Permalien : %s

[ctx: Post format]
en: Standard
fr: Par défaut

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
fr: Les types de contenu ne peuvent dépasser les 20 caractères.

en: Your address will be %s.
fr: Votre adresse sera %s.

en: domain
fr: domaine

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
fr: Créer

[ctx: Post format]
en: Audio
fr: Son

en: Invalid post format
fr: Format d&rsquo;article invalide

en: Whois  : http://whois.arin.net/rest/ip/%s
fr: Whois    : http://whois.arin.net/rest/ip/%s

en: Open link in a new window/tab
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/un nouvel onglet

en: No search term specified. Showing recent items.
fr: Aucun mot n&rsquo;a été donné pour cette recherche. Voici les recherches précédentes.

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
fr: Seule une méthode statique de classe ou une fonction peut être utilisée avec un crochet de désinstallation.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
fr: Il n&rsquo;est pas recommandé de passer un nombre entier d&rsquo;articles&nbsp;; il est préférable de passer un tableau d&rsquo;arguments.

[ctx: Post format]
en: Aside
fr: En passant

[ctx: Post format]
en: Chat
fr: Discussion

[ctx: Post format]
en: Gallery
fr: Galerie

[ctx: Post format]
en: Link
fr: Lien

[ctx: Post format]
en: Quote
fr: Citation

[ctx: Post format]
en: Status
fr: État

[ctx: Post format]
en: Video
fr: Vidéo

en: No pages found in Trash.
fr: Aucune page trouvée dans la corbeille.

en: No pages found.
fr: Aucune page trouvée.

en: No posts found in Trash.
fr: Aucun article trouvé dans la corbeille.

en: Shortlink
fr: Lien court

en: Invalid attachment ID.
fr: Identifiant du fichier invalide.

en: This file no longer needs to be included.
fr: Ce fichier n&rsquo;a plus besoin d&rsquo;être inclus.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
fr: Veuillez saisir votre identifiant ou votre adresse de messagerie. Un lien permettant de créer un nouveau mot de passe vous sera envoyé par e-mail.

en: Display as dropdown
fr: Afficher comme liste déroulante

en: Large size image height
fr: Hauteur de l&rsquo;image en grande taille

en: Medium size image width
fr: Largeur de l&rsquo;image en taille moyenne

en: Medium size image height
fr: Hauteur de l&rsquo;image en taille moyenne

en: Large size image width
fr: Largeur de l&rsquo;image en grande taille

en: Crop thumbnail to exact dimensions
fr: Recadrer les images pour parvenir aux dimensions exactes

en: Thumbnail Height
fr: Hauteur des miniatures

en: Thumbnail Width
fr: Largeur des miniatures

en: No matches found.
fr: Aucune correspondance trouvée.

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Confirm new password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: To reset your password, visit the following address:
fr: Pour renouveler votre mot de passe, cliquez sur le lien suivant :

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: The passwords do not match.
fr: Vos mots de passe ne correspondent pas.

en: Password Reset
fr: Renouvellement du mot de passe

en: Your password has been reset.
fr: Votre mot de passe a été réinitialisé.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
fr: Quelqu'un a demandé le renouvellement de son mot de passe pour le compte suivant :

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
fr: S'il s'agit d'une erreur, ignorez ce message et la demande ne sera pas prise en compte.

en: Enter your new password below.
fr: Veuillez saisir une deuxième fois votre nouveau mot de passe ci-dessous.

en: Invalid post
fr: Article invalide

en: Edit My Profile
fr: Modifier mon profil

en: My Account
fr: Mon compte

en: Manage Comments
fr: Gérer les commentaires

en: View comment history
fr: Voir l&rsquo;historique du commentaire

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
fr: Akismet n&rsquo;a pas pu revérifier ce commentaire (réponse&nbsp;: %s)

en: Flagged as spam by %s
fr: Marqué comme indésirable par %s

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
fr: Akismet a revérifié ce commentaire et considéré qu&rsquo;il s&rsquo;agit d&rsquo;un indésirable

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
fr: Veuillez <a href="%s">mettre à jour WordPress</a> à la version actuelle, ou <a href="%s">restaurer la version 2.4 du plugin Akismet</a>.

en: Un-spammed by %s
fr: Marqué comme légitime par %s

en: Akismet re-checked and cleared this comment
fr: Akismet a revérifié et validé ce commentaire

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
fr: Seuls les lettres minuscules (de a à z) et chiffres sont autorisés.

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
fr: &laquo;&nbsp;caller_get_posts&nbsp;&raquo; n&rsquo;est plus recommandé. Utilisez &laquo;&nbsp;ignore_sticky_posts&nbsp;&raquo; à la place.

en: New Link Category Name
fr: Nom de la nouvelle catégorie de liens

en: Add New Link Category
fr: Ajouter une catégorie de liens

en: Update Link Category
fr: Mettre à jour la catégorie de liens

en: All Link Categories
fr: Toutes les catégories de liens

en: Search Link Categories
fr: Chercher une catégorie de liens

en: Link Category
fr: Catégorie de liens

en: Network Admin
fr: Admin du réseau

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
fr: <h1>Impossible de sélectionner la base de données</h1>
    <p>La connexion au serveur de base de données s&rsquo;est bien faite (donc votre identifiant et votre mot de passe sont les bons), mais la base de données <code>%1$s</code> n&rsquo;a pas pu être sélectionnée.</p>
    <ul>
    <li>Êtes-vous certain(e) qu&rsquo;elle existe&nbsp;?</li>
    <li>L&rsquo;utilisateur <code>%2$s</code> a-t-il les droits pour utiliser la base de données <code>%1$s</code>&nbsp;?</li>
    <li>Sur certains systèmes, le nom de votre base de données est préfixée de votre identifiant, donc son nom complet peut être <code>username_%1$s</code>. Cela peut-il être la cause du problème&nbps;?</li>
    </ul>
    <p>Si vous ne savez pas comment régler votre base de données, vous devriez <strong>prendre contact avec votre hébergeur</strong>. Si toutes vos tentatives échouent, peut-être trouverez-vous une réponse sur le <a href='http://www.wordpress-fr.net/support/'>forum d&rsquo;entraide en français</a>.</p>

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
fr: Lisez la page de <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">gestions des bugs</a> (en anglais). Certaines des bonnes pratiques qui y sont présentées pourraient vous aider à comprendre ce qui a mal tourné.

en: [%1$s] Activate %2$s
fr: [%1s] Activation de %2s

en: No site defined on this host. If you are the owner of this site, please check <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> for help.
fr: Aucun site n&rsquo;est défini sur cet hôte. Si vous êtes le propriétaire de ce site, veuillez consulter la page <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> (en anglais) pour obtenir de l&rsquo;aide.

en: Spam Blocked
fr: Indésirable bloqué

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
fr: Vous devez <a href="%1$s">saisir votre clé d&rsquo;API Akismet</a> pour que cela fonctionne.

en: Akismet API Key
fr: Clé pour l&rsquo;API Akismet

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
fr: Votre serveur utilise la version %1$s de PHP mais WordPress %2$s nécessite au moins la version %3$s.

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
fr: Un nouveau rétrolien sur l'article « %s » attend votre approbation

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
fr: Si vous êtes le gestionnaire de ce réseau de sites, veuillez vous assurer que MySQL fonctionne correctement et qu&rsquo;aucune table n&rsquo;a d&rsquo;erreur.

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
fr: Si votre site ne s&rsquo;affiche pas, veuillez contacter le gestionnaire de ce réseau de sites.

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
fr[0]: Une réponse à %2$s
fr[1]: %1$s réponses à %2$s

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
fr: utilisateur

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
fr: site

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
fr: aucune

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
fr: tous

en: Custom Menu
fr: Menu personnalisé

en: New pingback on your post "%s"
fr: Nouveau ping sur votre article « %s »

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
fr: Un nouveau ping sur l'article « %s » attend votre approbation

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
fr: Un nouveau commentaire sur l'article « %s » attend votre approbation

en: New trackback on your post "%s"
fr: Nouveau rétrolien sur votre article « %s »

en: New comment on your post "%s"
fr: Nouveau commentaire sur votre article « %s »

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
fr: <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr> valide

en: %1$s and %2$s.
fr: %1$s et %2$s.

en: F, Y
fr: F Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
fr: Vous parcourez actuellement les archives du site <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
fr: Vous parcourez actuellement les archives du site <a href="%1$s/">%2$s</a> pour %3$s.

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
fr: Vous parcourez actuellement les archives du site <a href="%1$s/">%2$s</a> pour l&rsquo;année %3$s.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
fr: Connecté en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
fr: Connecté en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Se déconnecter de ce compte">Se déconnecter &raquo;</a>

en: Submit Comment
fr: Soumettre le commentaire

en: %1$s is proudly powered by %2$s
fr: %1$s est fièrement propulsé par %2$s

en: <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>
fr: Adresse web

en: Your Comment
fr: Votre commentaire

en: Say It!
fr: Dites-le&nbsp;!

en: Close this window.
fr: Fermer cette fenêtre.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
fr: Désolé, aucun article ne correspond à vos critères.

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
fr: Propulsé par <a href="%s" title="Propulsé par WordPress, plate-forme de publication personnelle sémantique de pointe"><strong>WordPress</strong></a>.

en: Log out of this account
fr: Se déconnecter

en: Log out &raquo;
fr: Déconnexion &raquo;

en: Mail (will not be published)
fr: Adresse de messagerie (ne sera pas publiée)

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
fr: <strong>XHTML&nbsp;:</strong> Vous pouvez utiliser ces balises&nbsp;: <code>%s</code>

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
fr: Vous avez lancé une recherche dans les archives du site <a href="%1$s/">%2$s</a> avec la requête <strong>&laquo;&nbsp;%3$s&nbsp;&raquo;</strong>. Si les résultats ne vous conviennent pas, vous pouvez essayer l&rsquo;un de ces liens.

en: l, F jS, Y
fr: l j F Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
fr: Vous parcourez actuellement les archives du site <a href="%1$s/">%2$s</a> pour la journée du %3$s.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
fr: Vous parcourez actuellement les archives de la catégorie %s.

en: %d queries. %s seconds.
fr: %d requêtes. %s secondes.

en: Comments (RSS)
fr: Commentaires (RSS)

en: Entries (RSS)
fr: Articles (RSS)

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
fr: Les paragraphes et retours à la ligne sont automatiques. Les adresses de messagerie ne sont pas affichées. <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> autorisé&nbsp;: <code>%s</code>

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Cet article est protégé par un mot de passe. Saisissez le mot de passe pour voir les commentaires.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
fr: Cette page est en XHTML 1.0 Transitional valide

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
fr: Désolé, les commentaires sont fermés pour le moment.

en: %1$s - Comments on %2$s
fr: %1$s - Commentaires sur %2$s

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
fr: Flux <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> des commentaires de cet article.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
fr: L&rsquo;adresse web pour faire un rétrolien sur cet article est&nbsp;: <em>%s</em>

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
fr: par %1$s &#8212; %2$s à <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Choose from the most used tags
fr: Choisir parmi les mots-clés les plus utilisés

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
fr: Vous pouvez utiliser ces balises et attributs <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>&nbsp;: %s

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
fr: Catégorie

en: Search Tags
fr: Chercher dans les mots-clés

en: Popular Tags
fr: Mots-clés populaires

en: New Category Name
fr: Nom de la nouvelle catégorie

en: New Tag Name
fr: Nom du nouveau mot-clé

en: Add New Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie

en: Add New Tag
fr: Ajouter un nouveau mot-clé

en: Update Tag
fr: Mettre à jour le mot-clé

en: Parent Category:
fr: Catégorie parente&nbsp;:

en: Parent Category
fr: Catégorie parente

en: All Tags
fr: Tous les mots-clés

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
fr: Catégories

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
fr: Désolé, il n&rsquo;est pas possible de s&rsquo;enregistrer à l&rsquo;heure actuelle.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
fr: Consultez la boite de réception de l&rsquo;adresse <strong>%s</strong>, et cliquez sur le lien qui vous a été envoyé.

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
fr: Veuillez patienter encore quelques instants. Parfois, la livraison des messages peut être retardée par des processus en dehors de notre contrôle.

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
fr: Vérifiez le courrier indésirable (ou dossier spam) de votre client de messagerie. Parfois, certains messages arrivent là par erreur.

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
fr: Salutations, cher administrateur du site&nbsp;! Vous acceptez actuellement les inscriptions de type &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;. Pour modifier ou désactiver les inscriptions, allez sur votre <a href="%s">page d&rsquo;options</a>.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
fr: Nous enverrons votre confirmation d&rsquo;inscription à cette adresse. Vérifiez donc bien qu&rsquo;elle est correcte avant de continuer.

en: Search Pages
fr: Chercher dans les pages

en: Add New Post
fr: Ajouter un nouvel article

en: Parent Page:
fr: Page parente&nbsp;:

[ctx: post type general name]
en: Posts
fr: Articles

en: Edit Page
fr: Modifier la page

en: Search Posts
fr: Chercher dans les articles

en: Add New Page
fr: Ajouter une nouvelle page

[ctx: post type singular name]
en: Post
fr: Article

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
fr: La constante <code>VHOST</code> est <strong>obsolète</strong>. Utilisez la constante booléenne <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> dans le fichier wp-config.php pour activer le mode sous-domaines. Utilisez is_subdomain_install() pour vérifier si le mode sous-domaine est effectivement activé.

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
fr: <strong>Les valeurs des constantes VHOST et SUBDOMAIN_INSTALL ne correspondent pas.</strong> C&rsquo;est la valeur de SUBDOMAIN_INSTALL qui sera prise en compte pour votre réglage du mode sous-domaines.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: cet identifiant n&rsquo;est pas valide, car il utiliser des caractères non autorisés. Merci d&rsquo;utiliser un identifiant valide.

en: Required fields are marked %s
fr: Les champs obligatoires sont indiqués avec %s

en: Please include a %1$s template in your theme.
fr: Veuillez inclure un modèle de type &laquo;&nbsp;%1$s&nbsp;&raquo; à votre thème.

en: Theme without %1$s
fr: Thème sans %1$s.

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
fr: <strong>Le site <code>%1$s</code est introuvable&nbsp;!</strong> Nous avons cherché la table <em>%2$s</em> dans la base de données <em>%3$s</em>. Est-ce correct&nbsp;?

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
fr: L&rsquo;option <code>%s</code> est obsolète pour la famille des fonctions basées sur <code>bloginfo()</code>.

en: Use the <code>%s</code> option instead.
fr: Utilisez plutôt l&rsquo;option <code>%s</code>.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
fr: Votre hébergeur web ou votre administrateur système a désactivé les fonctions <code>fsockopen</code> ou <code>gethostbynamel</code> de PHP. <strong>Akismet ne pourra pas fonctionner correctement tant que ce problème ne sera pas résolu.</strong> Veuillez contacter votre hébergeur ou votre administrateur réseau avec <a href="%s" target="_blank">ces informations à propos des pré-requis systèmes</a>.

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
fr: <strong>Des tables de la base de données sont manquantes.</strong> Cela peut signifier que MySQL ne fonctionne pas, ou que WordPress n&rsquo;a pas été installé correctement, ou que quelqu&rsquo;un a effacé <code>%s</code>. Vous devriez vraiment <em>vraiment</em> vérifier votre base de données au plus vite.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;accéder aux données utilisateurs de ce site.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de publier sur ce site.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de publier des articles sur ce site.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
fr: Désolé, vous devez avoir le droit d&rsquo;écrire des articles sur ce site si vous vous visualisez les catégories.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de publier des pages sur ce site.

en: Sorry, that site already exists!
fr: Désolé, ce site existe déjà&nbsp;!

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
fr: Pour activer votre site, veuillez cliquer sur le lien suivant :
    
    %s
    
    Après l'activation, vous recevrez *un autre courrier* contenant votre identifiant.
    
    Vous pourrez alors vous rendre sur votre site ici :
    
    %s

en: New Site Registration: %s
fr: Inscription d'un nouveau site : %s

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
fr: Désolé, les identifiants de site ne doivent pas contenir le caractère &#8220;_&#8221;!;!

en: New %1$s Site: %2$s
fr: Nouveau site %1$s : %2$s

en: The site is already active.
fr: Ce site est déjà activé.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier les articles de ce site.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
fr: Désolé, vous devez avoir le droit d&rsquo;écrire des articles pour ce site si vous voulez visualiser les catégories.

en: You are not allowed access to details about this site.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;accéder aux détails de ce site.

en: Could not create site.
fr: Impossible de créer le site.

en: Sorry, site names must have letters too!
fr: Désolé, les identifiants de site doivent également avoir des lettres&nbsp;!

en: Sorry, you may not use that site name.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas utiliser ce nom pour votre site.

en: Sorry, that site is reserved!
fr: Désolé, ce site est réservé&nbsp;!

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
fr: Ce site est réservé pour le moment, mais pourrait être disponible dans quelques jours.

en: New user registration on your site %s:
fr: Inscription d'un nouvel utilisateur sur votre site %s :

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modérer les commentaires de ce site.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
fr: Désolé, vous devez avoir le droit de modifier des articles sur ce site si vous voulez visualiser les mots-clés.

en: Site Tagline
fr: Slogan du site

en: This site has been archived or suspended.
fr: Ce site a été archivé ou suspendu.

en: No site by that name on this system.
fr: Aucun site ne porte ce nom dans ce système.

en: That site does not exist. Please try <a href="%s">%s</a>.
fr: Cet importateur n&rsquo;existe pas. Veuillez essayer <a href="%s">%s</a>.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
fr: Le site que vous avez demandé n&rsquo;est pas installé correctement. Veuillez contacter l&rsquo;administrateur de votre serveur.

[ctx: search results]
en: No results found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
fr: Un menu nommé <strong>%s</strong> est en conflit avec un autre nom de menu. Veuillez réessayer avec un notre nom.

en: The given object ID is not that of a menu item.
fr: L&rsquo;identifiant donné pour cet objet n&rsquo;est pas une entrée de menu.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
fr: L&rsquo;adresse de messagerie fournie ne semble pas être valide. Veuillez saisir une adresse valide.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
fr: L&rsquo;adresse de WordPress que vous avez saisie ne semble pas être valide. Veuillez entrer une adresse valide.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
fr: L&rsquo;adresse de site que vous avez saisie ne semble pas être valide. Veuillez entrer une adresse valide.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
fr: Un terme avec ce nom existe déjà pour ce parent.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
fr: Une erreur est survenue lors de votre ajout à ce site. Retournez à l&rsquo;<a href="%s">accueil</a>.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
fr: Ce fichier est trop gros. La taille des fichiers doit être inférieure %d Ko.

en: number_format_decimal_point
fr: ,&nbsp;

en: Your email address will not be published.
fr: Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée.

en: A valid URL was not provided.
fr: L&rsquo;URL fournie est invalide.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
fr: Connecté en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Se déconnecter de ce compte">Se déconnecter&nbsp;?</a>

en: Could not calculate resized image dimensions
fr: Impossible de lire la taille de l&rsquo;image redimensionnée

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
fr: Doit contenir au moins 4 caractères, avec uniquement des lettres et  des chiffres. Vous ne pourrez pas en changer, donc choisissez bien&nbsp;!

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
fr: Vous devez d&rsquo;abord <a href="%s">vous connecter</a> avant de pouvoir créer un nouveau site.

en: You are logged in already. No need to register again!
fr: Vous êtes déjà connecté. Pas besoin de vous réinscrire&nbsp;!

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
fr: Utilisez plutôt <code>get_trackback_url()</code> si vous préférez que la valeur ne soit pas affichée.

en: This action has been disabled by the administrator.
fr: Cette action a été désactivée par l&rsquo;administrateur.

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
fr: Heureux de voir revoir, %s&nbsp;! En remplissant le formulaire ci-dessous, vous pouvez <strong>ajouter un autre site à votre compte</strong>. Il n&rsquo;y a pas de limite au nombre de sites dont vous pouvez disposer, donc créez-en autant que vous le souhaitez, mais écrivez pondérément.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
fr: Désolé, les identifiants ne doivent pas contenir le caractère &laquo;&nbsp;_&nbsp;&raquo;&nbsp;!

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
fr: Si vous n&rsquo;avez encore pas reçu votre e-mail, il existe un certain nombre de choses que vous pouvez faire&nbsp;:

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
fr: Utilisez plutôt <code>get_the_author()</code> si vous préférez que la valeur ne soit pas affichée.

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
fr: Si vous êtes toujours bloqué par ce message, vérifiez alors que votre base de données contient bien les tables suivantes&nbsp;:

en: Enter title here
fr: Saisissez le titre ici

en: Are you sure you want to install this plugin?
fr: Voulez-vous vraiment installer cette extension&nbsp;?

en: Use as featured image
fr: Utiliser comme image à la Une

en: Mismatch
fr: Incohérence

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
fr: Indisponibilité temporaire pour cause de maintenance. Veuillez revenir dans un instant.

en: Navigation Menu Items
fr: Éléments de menu de navigation

en: Navigation Menu Item
fr: Élément de menu de navigation

en: Navigation Menus
fr: Menus de navigation

en: Multisite only works without the port number in the URL.
fr: La fonctionnalité multisites fonctionne uniquement sans le numéro de port dans l&rsquo;adresse.

en: Links for %s
fr: Liens pour %s

en: Custom
fr: Lien

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
fr: Aucun menu n&rsquo;a été créé pour le moment. <a href="%s">En créer un</a>.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement ce menu.
      « Annuler » pour abandonner, « OK » pour le supprimer.

en: This is the short link.
fr: Ceci est un lien court.

en: %d WordPress Update
fr: %d mise à jour de WordPress

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
fr[0]: %d mise à jour de thème
fr[1]: %d mises à jour de thèmes

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
fr[0]: %d mise à jour d&rsquo;extension
fr[1]: %d mises à jour d&rsquo;extensions

en: The site %s is yours.
fr: Le site %s est à vous.

en: Create Site
fr: Créer un site

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
fr: Si vous ne comptez pas utiliser ce superbe nom de domaine, laissez-le à un autre utilisateur. Et maintenant, lancez-vous&nbsp;!

en: Sites you are already a member of:
fr: Les sites que vous possédez déjà&nbsp;:

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
fr: Ce site n&#8217;a pas encore été activé. Si vous rencontrez des problèmes durant l&rsquo;activation de votre site, veuillez contacter <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: File canceled.
fr: Fichier annulé.

en: Site Title:
fr: Titre du site&nbsp;:

en: Site Domain:
fr: Domaine du site&nbsp;:

en: Site Name:
fr: Nom du site&nbsp;:

en: sitename
fr: nomdusite

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
fr: Ouvrir <em>un autre</em> site %s en quelques secondes

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
fr: Félicitations! Votre nouveau site, %s, est presque prêt.

en: Site registration has been disabled.
fr: Les inscriptions de sites sont désactivées.

en: Gimme a site!
fr: Donnez-moi un site&nbsp;!

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
fr: Mais, avant d&#8217;utiliser votre nouveau site, <strong>vous devez l&#8217;activer</strong>.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
fr: Si vous n&rsquo;activez pas votre site dans les deux jours, vous devrez à nouveau l&rsquo;enregistrer.

en: Select Menu:
fr: Sélectionner le menu&nbsp;:

en: Navigation Menu
fr: Menu de navigation

en: Taxonomy:
fr: Taxinomie&nbsp;:

en: Software Name
fr: Nom du logiciel

en: Software Version
fr: Version du logiciel

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Allow new users to sign up
fr: Autoriser les nouveaux utilisateurs à s&rsquo;inscrire

en: Sorry, you cannot edit this page.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier cette page.

en: Sorry, no such page.
fr: Désolé, aucune page ne correspond.

en: Sorry, you cannot edit pages.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier les pages.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de supprimer cette page.

en: Failed to delete the page.
fr: Échec lors de la suppression de la page.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier cette page.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas les droits pour ajouter une catégorie.

en: Sorry, the new category failed.
fr: Désolé, la création de la catégorie a échoué.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas les droits pour supprimer une catégorie.

en: Invalid comment ID.
fr: Identifiant commentaire invalide.

en: Sorry, you cannot edit comments.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier les commentaires.

en: Invalid comment status.
fr: Statut du commentaire non valide.

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
fr: Désolé, votre commentaire n&rsquo;a pu être modifié. Une erreur est survenue.

en: You must be registered to comment
fr: Vous devez être enregistré pour laisser un commentaire

en: Invalid post ID.
fr: Identifiant de l&rsquo;article non valide.

en: Comment author name and email are required
fr: L&rsquo;auteur d&rsquo;un commentaire doit renseigner son nom et son adresse de messagerie

en: A valid email address is required
fr: Une adresse de messagerie valide est requise

en: You are not allowed access to details about comments.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;accéder aux détails des commentaires.

en: You are not allowed to update options.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de mettre à jour les options.

en: Sorry, you cannot edit this post.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier cet article.

en: Either there are no posts, or something went wrong.
fr: Soit il n&rsquo;y a pas d&rsquo;articles, soit une erreur s&rsquo;est produite.

en: Sorry, no such post.
fr: Désolé, aucun article ne correspond.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de publier cet article.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier des articles sous cet identifiant.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier des pages sous cet identifiant.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas le droit de publier cette page.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
fr: Désolé, votre entrée n&rsquo;a pu être modifiée. Une erreur est survenue.

en: Could not write file %1$s (%2$s)
fr: Impossible d&rsquo;écrire le fichier %1$s (%2$s)

en: Sorry, you can not edit this post.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier cet article.

en: Is there no link to us?
fr: N&rsquo;y a-t-il aucun lien vers nous&nbsp;?

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
fr: L&rsquo;adresse web spécifiée ne peut être utilisée comme cible. Soit elle n&rsquo;existe pas, ou il ne s&rsquo;agit pas d&rsquo;une ressource reconnaissant les pings.

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
fr: L&rsquo;adresse source et l&rsquo;adresse cible ne peuvent pointer vers la même ressource.

en: The pingback has already been registered.
fr: Le ping a déjà été enregistré.

en: The source URL does not exist.
fr: L&rsquo;adresse d&rsquo;origine n&rsquo;existe pas.

en: We cannot find a title on that page.
fr: Nous ne trouvons pas du titre pour cette page.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
fr: L&rsquo;adresse source ne contient pas de lien vers l&rsquo;adresse cible, et ne peut donc pas être utilisée comme source.

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
fr: Réception d&rsquo;un ping de %1$s pour %2$s. Continuons la conversation&nbsp;!&nbsp;:-)

en: The specified target URL does not exist.
fr: L&rsquo;adresse cible spécifiée n&rsquo;existe pas.

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
fr: Votre installation PHP ne dispose pas de MySQL. Extension requise pour WordPress.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
fr: <strong>ERREUR</strong>: la ligne <code>$table_prefix</code> du fichier <code>wp-config.php</code> ne doit contenir que des chiffres, lettres ou le caractère souligné.

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
fr: 
    <h1>Erreur lors de l&rsquo;établissement de la connexion &agrave; la base de données</h1>
    <p>Cela signifie soit que l&rsquo;identifiant et/ou le mot de passe indiqué(s) dans votre fichier <code>wp-config.php</code> sont incorrects, ou que le serveur de base de données à l&rsquo;adresse <code>%s</code> est inaccessible - cela peut indiquer que le serveur de base de données de votre hébergeur est défaillant.</p>
    <ul>
    	<li>Êtes-vous certain(e) d&rsquo;avoir correctement indiqué votre identifiant et votre mot de passe&nbsp;?</li>
    	<li>Êtes-vous certain(e) d&rsquo;avoir entré le bon serveur de base de données&nbsp;?</li>
    	<li>Êtes-vous certain(e) que le serveur de base de données fonctionne correctement&nbsp;?</li>
    </ul>
    <p>Si vous n&rsquo;êtes pas sûr(e) de bien comprendre les mots de cette liste, vous devriez sans doute prendre contact avec votre hébergeur. Si malgré cela cette erreur s&rsquo;affiche toujours, indiquez votre problème au <a href='http://www.wordpress-fr.net/support/'>forum d&rsquo;entraide en français</a>.</p>

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
fr: Erreur de la base de données WordPress %1$s pour la requête %2$s faite par %3$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
fr: Erreur de la base de données WordPress %1$s pour la requête %2$s

en: Cancel reply
fr: Annuler la réponse.

en: Post Comment
fr: Laisser un commentaire

en: Unapproved
fr: Désapprouvé

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
fr: Détection d&rsquo;un doublon&nbsp;: il semble que vous avez déjà envoyé ce commentaire&nbsp!

en: Could not update comment status
fr: Impossible de mettre à jour le statut du commentaire

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
fr: Cet argument a été transformé en un tableau, afin de mieux correspondre au comportement des autres fonctions de cron.

en: Once Hourly
fr: Une fois par heure

en: Twice Daily
fr: Deux fois par jour

en: Once Daily
fr: Une fois par jour

en: Sort by:
fr: Trier par&nbsp;:

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Page order
fr: Ordre de la page

en: Page ID
fr: ID de la page

en: Exclude:
fr: Exclure&nbsp;:

en: Page IDs, separated by commas.
fr: IDs de pages, séparés par une virgule.

en: Your blogroll
fr: Vos liens préférés

en: Show Link Image
fr: Afficher l&rsquo;image du lien

en: Show Link Name
fr: Afficher le nom du lien

en: Show Link Description
fr: Afficher la description du lien

en: Show Link Rating
fr: Afficher la note du lien

en: Select Month
fr: Choisir un mois

en: Show post counts
fr: Afficher le nombre d&rsquo;articles

en: Syndicate this site using RSS 2.0
fr: Suivez ce site par syndication RSS 2.0

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
fr: Flux <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> des articles

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Text
fr: Texte

en: Automatically add paragraphs
fr: Créer automatiquement les paragraphes

en: Select Category
fr: Choisir une catégorie

en: Show hierarchy
fr: Afficher la hiérarchie

en: Recent Posts
fr: Articles récents

en: Number of posts to show:
fr: Nombre d&rsquo;articles à afficher&nbsp;:

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s dans %2$s

en: Syndicate this content
fr: Suivez ce contenu par syndication RSS

en: Untitled
fr: Sans titre

en: RSS Error: %s
fr: Erreur RSS&nbsp;: %s

en: Enter the RSS feed URL here:
fr: Saisissez l&rsquo;adresse web du flux RSS ici&nbsp;:

en: Give the feed a title (optional):
fr: Donnez un titre au flux (facultatif)&nbsp;:

en: How many items would you like to display?
fr: Combien d&rsquo;entrées souhaitez-vous afficher&nbsp;?

en: Display item content?
fr: Afficher le contenu de l&rsquo;élément&nbsp;?

en: Display item author if available?
fr: Afficher l&rsquo;auteur de l&rsquo;élément si disponible&nbsp;?

en: Display item date?
fr: Afficher la date de l&rsquo;élément&nbsp;?

en: Tag Cloud
fr: Nuage de mots-clés

en: new WordPress Loop
fr: Nouvelle boucle WordPress

en: Last updated
fr: Mis à jour récemment

en: Missing Attachment
fr: Fichier attaché manquant

en: Comments for %1$s searching on %2$s
fr: Commentaires pour %1$s, recherche de %2$s

en: Comments for %s
fr: Commentaires pour %s

en: Comment on %1$s by %2$s
fr: Commentaires sur %1$s par %2$s

en: By: %s
fr: Par : %s

en: Comments on: %s
fr: Commentaires sur : %s

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
fr: Commentaires protégés : saisissez votre mot de passe pour accéder aux commentaires.

en: %s min | %s mins
fr[0]: %s minute
fr[1]: %s minutes

en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s heure
fr[1]: %s heures

en: %s day | %s days
fr[0]: %s jour
fr[1]: %s jours

en: , and
fr:  et

en:  and
fr:  et

en: %s is a protected WP option and may not be modified
fr: %s est une option protégée de WordPress, et ne peut être modifiée

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
fr: Impossible de créer le dossier %s. Son dossier parent est-il accessible en écriture par le serveur&nbsp;?

en: Empty filename
fr: Pas de nom de fichier

en: Could not write file %s
fr: Impossible d&rsquo;écrire le fichier %s

en: You are attempting to log out of %s
fr: Vous êtes en train de vous déconnecter de %s.

en: WordPress Failure Notice
fr: Avertissement d&rsquo;échec de WordPress

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
fr: Voulez-vous réellement <a href='%s'>vous déconnecter</a>&nbsp;?

en: Please try again.
fr: Veuillez réessayer.

en: &laquo; Back
fr: &laquo; Retour

en: WordPress &rsaquo; Error
fr: WordPress &raquo; Erreur

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
fr: %1$s est <strong>déprécié</strong> depuis la version %2$s! Utilisez %3$s à la place.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
fr: %1$s est <strong>déprécié</strong> depuis la version %2$s, aucune alternative n&rsquo;est disponible.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
fr: %1$s est appelé avec un argument qui est <strong>déprécié</strong> depuis la version %2$s&nbsp;! %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
fr: %1$s est appelé avec un argument qui est <strong>déprécié</strong> depuis la version %2$s, aucune alternative n&rsquo;est disponible.

en: Select a city
fr: Sélectionnez une ville

en: Manual Offsets
fr: Décalages manuels

en: Log in
fr: Connexion

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Register
fr: Inscription

en: Site Admin
fr: Admin. du Site

en: Search Results %1$s %2$s
fr: Résultats de recherche %1$s %2$s

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: View posts for %1$s %2$s
fr: Voir les articles pour %1$s %2$s

en: %1$s %2$s Feed
fr: %1$s %2$s Flux

en: %1$s %2$s Comments Feed
fr: %1$s %2$s Flux des commentaires

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
fr: %1$s %2$s %3$s Flux des commentaires

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
fr: %1$s %2$s Flux de la catégorie %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
fr: %1$s %2$s Flux du mot-clé %3$s

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
fr: %1$s %2$s Flux des articles écrits par %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
fr: %1$s %2$s Flux de résultats de la recherche pour &quot;%3$s&quot;

en: &laquo; Previous
fr: &laquo; Précédent

en: Next &raquo;
fr: Suivant &raquo;

en: Gray
fr: Gris

en: User has blocked requests through HTTP.
fr: L&rsquo;utilisateur a bloqué les requêtes HTTP.

en: Too many redirects.
fr: Trop de redirections.

en: Could not open handle for fopen() to %s
fr: Impossible d&rsquo;ouvrir le gestionnaire de fopen() pour %s

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
fr: Voulez-vous utiliser le mode WYSIWYG pour ce champ textuel&nbsp;?

en: Insert
fr: Insérer

en: Browse
fr: Parcourir

en: Class
fr: Classe

en: -- Not set --
fr: -- Pas réglé --

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
fr: Le Copier/Couper/Coller n&rsquo;est pas disponible dans Mozilla ni Firefox.

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
fr: Actuellement pas reconnu par votre navigateur&nbsp;; utiliser les raccourcis-clavier à la place.

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
fr: Désolé, mais nous avons remarqué que votre bloqueur de fenêtres pop-up a annulé la fenêtre qui apporte certaines fonctionnalités. Vous devrez annuler le blocage de popup pour ce site si vous souhaitez utiliser toutes les fonctions de cet outil.

en: More colors
fr: Plus de couleurs

en: Full
fr: Complet

en: %H:%M:%S
fr: %H h %M min %S s

en: Insert date
fr: Insérer la date

en: Insert time
fr: Insérer l&rsquo;heure

en: January
fr: janvier

en: February
fr: février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Jan_January_abbreviation
fr: jan

en: Feb_February_abbreviation
fr: fév

en: Mar_March_abbreviation
fr: mar

en: Apr_April_abbreviation
fr: avr

en: May_May_abbreviation
fr: mai

en: Jun_June_abbreviation
fr: juin

en: Jul_July_abbreviation
fr: juil

en: Aug_August_abbreviation
fr: août

en: Sep_September_abbreviation
fr: sept

en: Oct_October_abbreviation
fr: oct

en: Nov_November_abbreviation
fr: nov

en: Dec_December_abbreviation
fr: déc

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Sun
fr: dim

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Print
fr: Imprimer

en: Direction left to right
fr: Direction de gauche à droite

en: Direction right to left
fr: Direction de droite à gauche

en: Insert new layer
fr: Insérer un nouveau calque

en: Move forward
fr: Avancer

en: Move backward
fr: Reculer

en: Toggle absolute positioning
fr: Modifier le positionnement absolu

en: New layer...
fr: Nouvelle couche&hellip;

en: Cancel all changes
fr: Annuler toutes les modifications

en: Insert non-breaking space character
fr: Insérer un espace insécable

en: Run spell checking
fr: Lancer le correcteur d&rsquo;orthographe

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
fr: ieSpell n&rsquo;a pas été détecté. Voulez-vous l&rsquo;installer maintenant&nbsp;?

en: Emotions
fr: Émotions

en: Find
fr: Chercher

en: Find/Replace
fr: Chercher/Remplacer

en: Insert/edit image
fr: Insérer/modifier une image

en: Insert/edit link
fr: Insérer/modifier un lien

en: Abbreviation
fr: Abréviation

en: Acronym
fr: Acronyme

en: Deletion
fr: Coupure

en: Insert/Edit Attributes
fr: Insérer/modider des attributs

en: Edit CSS Style
fr: Modifier le style CSS

en: Paste as Plain Text
fr: Coller du texte simple

en: Paste from Word
fr: Coller du texte Word

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
fr: Utilisez Ctrl-V sur votre clavier pour coller le texte dans la fenêtre.

en: Keep linebreaks
fr: Conserver les sauts de ligne

en: Inserts a new table
fr: Insérer une nouvelle table

en: Insert row before
fr: Insérer une ligne avant

en: Insert row after
fr: Insérer une ligne après

en: Delete row
fr: Supprimer la ligne

en: Insert column before
fr: Insérer une colonne avant

en: Insert column after
fr: Insérer une colonne après

en: Remove column
fr: Enlever la colonne

en: Split merged table cells
fr: Scinder les cellules fusionnées du tableau

en: Merge table cells
fr: Fusionner les cellules du tableau

en: Table row properties
fr: Propriétés de la ligne du tableau

en: Table cell properties
fr: Propriétés de la cellule du tableau

en: Table properties
fr: Propriétés du tableau

en: Paste table row before
fr: Coller la ligne du tableau avant

en: Paste table row after
fr: Coller la ligne du tableau après

en: Cut table row
fr: Couper la ligne du tableau

en: Copy table row
fr: Copier la ligne du tableau

en: Delete table
fr: Supprimer le tableau

en: Row
fr: Ligne

en: Column
fr: Colonne

en: Cell
fr: Cellule

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr: Les modifications que vous avez faites seront perdues si vous changez de page.

en: Toggle fullscreen mode
fr: Mode plein écran

en: Insert / edit embedded media
fr: Insérer / modifier un média

en: Edit embedded media
fr: Modifier le média inséré

en: Document properties
fr: Propriétés du document

en: Insert predefined template content
fr: Insérer le contenu d&rsquo;un modèle prédéfini

en: Visual control characters on/off.
fr: Activer les caractères de mise en page.

en: Spellchecker settings
fr: Réglages du correcteur d&rsquo;orthographe

en: Ignore word
fr: Ignorer le mot

en: Ignore all
fr: Ignorer tout

en: Languages
fr: Langues

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter&hellip;

en: No suggestions
fr: Aucune suggestion

en: No misspellings found.
fr: Aucune erreur trouvée.

en: Insert Page Break
fr: Insérer la balise Page break

en: Font size
fr: Taille de police

en: Font family
fr: Famille des polices

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Address
fr: Adresse

en: Preformatted
fr: Pré-formaté

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Heading 2
fr: Titre 2

en: Heading 3
fr: Titre 3

en: Heading 4
fr: Titre 4

en: Heading 5
fr: Titre 5

en: Heading 6
fr: Titre 6

en: Blockquote
fr: Bloc de citation

en: Code sample
fr: Exemple de code

en: Definition term
fr: Terme de définition

en: Definition description
fr: Description de la définition

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligner

en: Strikethrough
fr: Barrer

en: Align Left
fr: Aligner à gauche

en: Align Center
fr: Centrer

en: Align Right
fr: Aligner à droite

en: Outdent
fr: Désindenter

en: Indent
fr: Indenter

en: Cleanup messy code
fr: Nettoyer le mauvais code

en: Edit HTML Source
fr: Modifier le code source HTML

en: Subscript
fr: Indice

en: Superscript
fr: Exposant

en: Insert horizontal ruler
fr: Insérer une règle horizontale

en: Remove formatting
fr: Enlever la mise en forme

en: Select text color
fr: Sélectionner la couleur du texte

en: Select background color
fr: Sélectionner la couleur du fond

en: Insert custom character
fr: Insérer un caractère particulier

en: Toggle guidelines/invisible elements
fr: Afficher les lignes/éléments invisibles

en: Insert/edit anchor
fr: Insérer/modifier un lien interne

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Image properties
fr: Propriétés de l&rsquo;image

en: New document
fr: Nouveau document

en: Are you sure you want to clear all contents?
fr:  Voulez-vous vraiment supprimer tout le contenu&nbsp;?

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
fr: Aller aux boutons d&rsquo;outils - Alt+Q&nbsp;; Aller à l&rsquo;éditeur - Alt-Z&nbsp;; Aller au chemin de l&rsquo;élément - Alt-X

en: About TinyMCE
fr: À propos de TinyMCE

en: License
fr: Licence

en: Loaded plugins
fr: Extensions chargées

en: Anchor name
fr: Nom du lien interne

en: HTML Source Editor
fr: Éditeur de source HTML

en: Word wrap
fr: Retour à la ligne

en: Select a color
fr: Sélectionnez une couleur

en: Picker
fr: Sélecteur

en: Color picker
fr: Sélecteur de couleur

en: Palette colors
fr: Couleurs de la palette

en: Named
fr: Par nom

en: Named colors
fr: Couleurs nommées

en: Color:
fr: Couleur&nbsp;:

en: Select custom character
fr: Sélectionnez un caractère

en: Image description
fr: Description de l&rsquo;image

en: Image list
fr: Liste d&rsquo;image

en: Border
fr: Bordure

en: Vertical space
fr: Espace vertical

en: Horizontal space
fr: Espace horizontal

en: Baseline
fr: Slogan

en: Top
fr: Haut

en: Middle
fr: Milieu

en: Bottom
fr: Bas

en: Text top
fr: Haut du texte

en: Text bottom
fr: Bas du texte

en: Open link in the same window
fr: Fenêtre courante

en: Open link in a new window
fr: Nouvelle fenêtre

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
fr: L&rsquo;adresse web que vous avez entrée semble être une adresse de messagerie&nbsp;&nbsp;; voulez-vous y ajouter le préfixe &laquo; mailto: &raquo; requis&nbsp;?

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
fr: L&rsquo;adresse web que vous avez entrée semble être un lien externe&nbsp;; voulez-vous ajouter le préfixe &laquo; http:// &raquo; requis&nbsp;?

en: Link list
fr: Liste de liens

en: General
fr: Général

en: File/URL
fr: Fichier/Adresse web

en: List
fr: Liste

en: Constrain proportions
fr: Respecter les proportions

en: Auto play
fr: Lecture automatique

en: Loop
fr: Répéter

en: Show menu
fr: Afficher le menu

en: Quality
fr: Qualité

en: Align
fr: Alignement

en: SAlign
fr: SAlignement

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Flashvars
fr: Variables Flash

en: Cache
fr: Mémoire cache

en: Hidden
fr: Caché

en: Controller
fr: Contrôleur

en: Kiosk mode
fr: Mode kiosque

en: Play every frame
fr: Jouer toutes les images

en: Target cache
fr: Cache cible

en: No correction
fr: Pas de correction

en: Enable JavaScript
fr: Activer JavaScript

en: Start time
fr: Temps de début

en: End time
fr: Temps de fin

en: Choke speed
fr: Vitesse de déroulement

en: Auto start
fr: Démarrage automatique

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Invoke URLs
fr: Lancer les adresses web

en: Mute
fr: Muet

en: Stretch to fit
fr: Redimensionner

en: Windowless video
fr: Vidéo sans fenêtre

en: Base URL
fr: Adresse web de base

en: Captioning id
fr: Id du sous-titre

en: Current marker
fr: Marqueur actuel

en: Current position
fr: Position actuelle

en: Default frame
fr: Frame par défaut

en: Play count
fr: Nombre de lectures

en: Rate
fr: Notation

en: UI Mode
fr: Mode UI

en: Flash options
fr: Options Flash

en: Windows media player options
fr: Options Windows Media Player

en: Real media player options
fr: Option Real Media Player

en: Shockwave options
fr: Options de Shockwave

en: Auto goto URL
fr: Lancer automatiquement les adresses web

en: Image status
fr: Statut de l&rsquo;image

en: Maintain aspect
fr: Maintenir l&rsquo;aspect

en: No java
fr: Pas de Java

en: Prefetch
fr: Préchargement

en: Shuffle
fr: Aléatoire

en: Num loops
fr: Nombre de boucles

en: Controls
fr: Contrôles

en: Script callbacks
fr: Rappels de script

en: Stretch style
fr: Style d&rsquo;étirement

en: Stretch H-Align
fr: Étirement horizontal

en: Stretch V-Align
fr: Étirement vertical

en: Sound
fr: Son

en: Progress
fr: Progression

en: QT Src
fr: Source du QuickTime

en: Streamed rtsp resources should be added to the QT Src field under the advanced tab.
fr: Les flux RTSP (streaming) devraient être ajoutés au champ &laquo; Source du QuickTime &raquo; dans l&rsquo;onglet Avancé.

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: En haut à droite

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Bottom right
fr: Bas droite

en: Flash video options
fr: Options de vidéo de Flash

en: Scale mode
fr: Mode d&rsquo;étirement

en: Buffer
fr: Tampon

en: Start image
fr: Image de départ

en: Default volume
fr: Volume par défaut

en: Hidden GUI
fr: Interface cachée

en: Show scale modes
fr: Montrer les différentes échelles

en: Smooth video
fr: Vidéo continue

en: JS Callback
fr: Callback JavaScript

en: Insert More Tag
fr: Insérer la balise « More »

en: More...
fr: Lire la suite&hellip;

en: Next page...
fr: Page suivante&hellip;

en: Edit Gallery
fr: Modifier la galerie

en: Delete Gallery
fr: Supprimer la galerie

en: Delete Image
fr: Supprimer l’image

en: Advanced Settings
fr: Options avancées

en: Current Link
fr: Lien actuel

en: Link to Image
fr: Lier à l&rsquo;image

en: Advanced Image Settings
fr: Options avancées de l&rsquo;image

en: Source
fr: Adresse web source

en: Original Size
fr: Taille originale

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: Advanced Link Settings
fr: Options avancées du lien

en: Link Rel
fr: Attribut &laquo; Rel &raquo; du lien

en: 110%
fr: 120%

en: Rich Editor Help
fr: Aide de l&rsquo;éditeur visuel

en: Basics of Rich Editing
fr: Bases de l&rsquo;édition visuelle

en: Basics
fr: Les bases

en: Advanced use of the Rich Editor
fr: Utilisation avancée de l&rsquo;éditeur visuel

en: Hotkeys
fr: Raccourcis clavier

en: About the software
fr: À propos de ce logiciel

en: Rich Editing Basics
fr: Bases de l&rsquo;édition visuelle

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
fr: L&rsquo;<em>édition visuelle</em>, aussi appelée WYSIWYG pour <em>What You See Is What You Get</em> (signifiant &laquo; ce que vous voyez est ce que vous obtenez &raquo;), vous permet de mettre en forme votre texte tandis que vous le saisissez. L&rsquo;éditeur visuel crée le code HTML en coulisse, tandis que vous vous concentrez sur l&rsquo;écriture. Styles de la police, liens et images apparaissent de la même manière que lors de leur publication sur Internet.

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
fr: WordPress comprend un éditeur HTML visuel qui fonctionne dans tous les principaux navigateurs web actuels. Cependant, on ne modifie pas du code HTML comme on saisit du texte. Chaque page web est faite de deux composants principaux&nbsp;: sa structure, qui est maintenue par le code HTML lui-même et est produite par l&rsquo;éditeur tandis que vous écrivez, et sa mise en forme, qui est appliquée par le thème WordPress actuellement sélectionné, et est qui est définie par le fichier style.css. WordPress produit du code qui est valide pour la norme XHTML 1.0, ce qui signifie qu&rsquo;insérer plusieurs retours à la ligne (balises BR) après un paragraphe ne produira pas d&rsquo;espace blanc supplémentaire sur la page web. Les balises BR seront retirées, car elles seront considérées comme invalides par les fonctions internes de correction HTML.

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
fr: Lorsque vous utilisez l&rsquo;éditeur, les raccourcis clavier les plus basiques fonctionnent comme dans n&rsquo;importe quel autre éditeur. Par exemple&nbsp;: Shift+Retour insère un retour à la ligne, Ctrl+C = copier, Ctrl+X = couper, Ctrl+Z = annuler, Ctrl+Y = rétablir, Ctrl+A = tout sélectionner, etc. (sur Mac, utilisez la touche Commande au lieu de Ctrl). Voir l&rsquo;onglet Raccourcis Clavier pour connaître tous les raccourcis disponibles.

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
fr: Si vous n&rsquo;aimez pas la manière de fonctionner de l&rsquo;éditeur, vous pouvez le désactiver depuis la page Votre Profil, dans le menu d&rsquo;administration Utilisateurs.

en: Advanced Rich Editing
fr: Édition visuelle avancée

en: Images and Attachments
fr: Images et fichiers attachés

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
fr: Un des boutons de la barre d&rsquo;outils de l&rsquo;éditeur sert à insérer une image qui est déjà hébergée quelque part sur Internet. Si vous avez l&rsquo;adresse web de cette image, cliquez sur ce bouton et saisissez l&rsquo;adresse web dans le champ qui apparaît.

en: HTML in the Rich Editor
fr: HTML dans l&rsquo;éditeur visuel

en: Pasting in the Rich Editor
fr: Collage dans l&rsquo;éditeur visuel

en: Writing at Full Speed
fr: Écrire à vitesse maximale

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
fr: Plutôt que d&rsquo;attraper votre souris pour cliquer sur la barre d&rsquo;outils, utilisez les raccourcis clavier. Sous Windows et Linux, utilisez Ctrl+&lt;lettre>&nbsp; sous Macintosh, utilisez la touche Commande+&lt;lettre>.

en: Letter
fr: Lettre

en: Select all
fr: Sélectionner tout

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
fr: Vous pouvez accéder aux raccourcis suivants via les touches&nbsp;: Alt+Shift+&lt;lettre>.

en: Check Spelling
fr: Vérifier l&rsquo;orthographe

en: Justify Text
fr: Justifier le texte

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Remove link
fr: Enlever le lien

en: Quote
fr: Citation

en: Insert Page Break tag
fr: Insérer la balise &laquo; Page break &raquo;

en: Got Moxie?
fr: Êtes-vous Moxie&nbsp;?

en: Comments Feed
fr: Flux des commentaires

en: Previous Post
fr: Article précèdent

en: Next Post
fr: Article suivant

en: Last Post
fr: Dernier article

en: Newer Comments &raquo;
fr: Commentaires plus récents &raquo;

en: &laquo; Older Comments
fr: &laquo; Commentaires plus anciens

en: S_Sunday_initial
fr: D

en: M_Monday_initial
fr: L

en: T_Tuesday_initial
fr: Ma

en: W_Wednesday_initial
fr: Me

en: T_Thursday_initial
fr: J

en: F_Friday_initial
fr: V

en: S_Saturday_initial
fr: S

en: number_format_thousands_sep
fr:  &nbsp;

en: Could not read image size
fr: Impossible de lire la taille de l&rsquo;image

en: That user does not exist.
fr: Cet utilisateur n&rsquo;existe pas.

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
fr: Vous ne pouvez pas vous inscrire avec cette adresse de messagerie. Nous avons rencontré des problèmes de la part de ce service. Merci d&#8217;en utiliser un autre.

en: Sorry, usernames must have letters too!
fr: Désolé, les identifiants doivent aussi avoir des lettres&nbsp;!

en: Sorry, that email address is not allowed!
fr: Désolé, cette adresse de messagerie n&rsquo;est pas autorisée&nbsp;!

en: Sorry, that username already exists!
fr: Désolé, cet identifiant existe déjà&nbsp;!

en: Sorry, that email address is already used!
fr: Désolé, cette adresse de messagerie est déjà utilisée&nbsp;!

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
fr: Cet identifiant est pour le moment réservé, mais pourrait être disponible dans quelques jours.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
fr: Cette adresse de messagerie a déjà été utilisée. Veuillez vérifier dans votre messagerie si le message d&rsquo;activation ne s&rsquo;y trouve pas. L&rsquo;identifiant redeviendra disponible dans quelques jours si vous ne faites rien.

en: Invalid activation key.
fr: clé d&#8217;activation invalide.

en: Could not create user
fr: Impossible de créer l&#8217;utilisateur.

en: That username is already activated.
fr: Cet identifiant est déjà activé.

en: New User Registration: %s
fr: Inscription d'un nouvel utilisateur : %s

en: New %1$s User: %2$s
fr: Nouvel utilisateur %1$s : %2$s

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
fr: Cher utilisateur,
    
    Votre nouveau compte a été créé.
    
    Vous pouvez vous connecter avec les informations suivantes :
    Identifiant : USERNAME
    Mot de passe : PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Merci !
    
    --L'équipe @ SITE_NAME

en: This user has elected to delete their account and the content is no longer available.
fr: Cet utilisateur a choisi d&#8217;effacer son compte, et son contenu n&#8217;est plus disponible.

en: Database tables are missing.
fr: Les tables de la base de données sont manquantes.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: l&rsquo;identifiant ou le mot de passe n&rsquo;est pas valide.

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
fr: Auteur : %1$s (IP : %2$s , %3$s)

en: E-mail : %s
fr: E-mail   : %s

en: URL    : %s
fr: Adresse : %s

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: You can see all comments on this post here:
fr: Vous pouvez lire tous les commentaires de cet article ici :

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
fr: [%1$s] Commentaire : « %2$s »

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
fr: Site Web : %1$s (IP : %2$s , %3$s)

en: Excerpt:
fr: Extrait :

en: You can see all trackbacks on this post here:
fr: Vous pouvez lire tous les rétroliens de cet article ici :

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
fr: [%1$s] Rétrolien : « %2$s »

en: You can see all pingbacks on this post here:
fr: Vous pouvez lire tous les pings de cet article ici :

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
fr: [%1$s] Ping : « %2$s »

en: Trash it: %s
fr: Le mettre dans la Corbeille : %s

en: Delete it: %s
fr: Le supprimer : %s

en: Spam it: %s
fr: Le marquer comme indésirable : %s

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
fr: Site Web : %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Trackback excerpt:
fr: Extrait du rétrolien :

en: Pingback excerpt:
fr: Extrait du ping :

en: Approve it: %s
fr: L'approuver : %s

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
fr[0]: En ce moment, %s commentaire attend votre approbation. Veuillez vous rendre sur le panneau de modération :
fr[1]: En ce moment, %s commentaires attendent vos approbations. Veuillez vous rendre sur le panneau de modération :

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
fr: [%1$s] Demande de modération pour « %2$s »

en: Password Lost and Changed for user: %s
fr: Mot de passe oublié et changé pour l'utilisateur : %s

en: [%s] Password Lost/Changed
fr: [%s] Mot de passe oublié et changé

en: Username: %s
fr: Identifiant : %s

en: [%s] New User Registration
fr: [%s] Inscription d'un nouvel utilisateur

en: Password: %s
fr: Mot de passe : %s

en: [%s] Your username and password
fr: [%s] Votre identifiant et mot de passe

en: Protected: %s
fr: Protégé&nbsp;: %s

en: Private: %s
fr: Privé&nbsp;: %s

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr: Il n&rsquo;y pas d&rsquo;extrait, car cet article est protégé.

en: Next page
fr: Page suivante

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Home
fr: Accueil

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
fr: j F Y \à G \h i \m

en: %1$s [Autosave]
fr: %1$s [Sauvegarde automatique]

en: %1$s [Current Revision]
fr: %1$s [Version actuelle]

en: Revision
fr: Révision

[ctx: post]
en: Published
fr: Publié

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Publié <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Publiés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Scheduled
fr: Planifié

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Planifié <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Planifiés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Draft
fr: Brouillon

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Brouillon <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Brouillons <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Pending
fr: En attente

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: En attente de relecture <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: En attente de relecture <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Private
fr: Privé

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Privé <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Privés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Trash
fr: Corbeille

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Corbeille <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Corbeille <span class="count">(%s)</span>

en: Content, title, and excerpt are empty.
fr: Le contenu de l&rsquo;article, le titre et l&rsquo;extrait sont vides.

en: Could not update post in the database
fr: Impossible de mettre à jour l&rsquo;article dans la base de données

en: Could not insert post into the database
fr: Impossible d&rsquo;insérer l&rsquo;article dans la base de données

en: The page template is invalid.
fr: Le modèle de page est invalide.

en: Cannot create a revision of a revision
fr: Impossible de créer une version d&rsquo;une version.

en: You do not have permission to preview drafts.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de prévisualiser les brouillons

en: Cannot create a user with an empty login name.
fr: Impossible de créer un utilisateur avec un identifiant vide.

en: Yahoo IM
fr: Yahoo Messenger

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
fr: Une erreur est survenue, le flux est probablement indisponible. Veuillez réessayer plus tard.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement les éléments sélectionnés.
      « Annuler » pour abandonner, « OK » pour les supprimer.

en: Close all open tags
fr: Fermer toutes les balises ouvertes

en: close tags
fr: fermer les balises

en: Enter the URL
fr: Saisissez l&rsquo;adresse

en: Enter the URL of the image
fr: Saisissez l&rsquo;adresse de l&rsquo;image

en: Enter a description of the image
fr: Saisissez une description pour l&rsquo;image

en: You do not have permission to do that.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;effectuer cela.

en: An unidentified error has occurred.
fr: Une erreur non identifiée est survenue.

en: Next &gt;
fr: Suiv.&nbsp;&gt;

en: &lt; Prev
fr: &lt;&nbsp;Préc.

en: of
fr: sur

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
fr: Cette fonctionnalité requiert des iframes. Les iframes sont désactivées sur votre navigateur, ou alors il ne les accepte pas.

en: not configured
fr: non configuré

en: You have attempted to queue too many files.
fr: Vous essayez d&rsquo;envoyer trop de fichiers à la fois.

en: This file is empty. Please try another.
fr: Le fichier est vide. Merci d&rsquo;en essayer un autre.

en: This file type is not allowed. Please try another.
fr: Ce type de fichier n&rsquo;est pas autorisé. Merci d&rsquo;en essayer un autre.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue lors de l&rsquo;envoi. Veuillez réessayer plus tard.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
fr: Il y a une erreur de configuration. Veuillez contacter l&rsquo;administrateur de votre serveur.

en: You may only upload 1 file.
fr: Vous pouvez seulement envoyer 1 fichier.

en: HTTP error.
fr: Erreur HTTP.

en: Upload failed.
fr: L&rsquo;envoi a échoué.

en: IO error.
fr: Erreur I/O (Entrées-Sorties).

en: Security error.
fr: Erreur de sécurité.

en: Upload stopped.
fr: L&rsquo;envoi est stoppé.

en: Crunching&hellip;
fr: En cours de traitement&hellip;

en: moved to the trash.
fr: déplacé dans la corbeille.

[ctx: password strength]
en: Medium
fr: Moyenne

en: Publish on:
fr: Publié le&nbsp;:

en: Schedule for:
fr: Planifier pour :

en: Published on:
fr: Publié le&nbsp;:

en: Show more comments
fr: Afficher plus de commentaires

en: No more comments found.
fr: Il n&rsquo;y a pas d&rsquo;autres commentaires.

en: Password Protected
fr: Protégé par un mot de passe

en: Submitted on:
fr: Envoyé le&nbsp;:

en: Error while saving the changes.
fr: Erreur lors de la sauvegarde des modifications.

en: Remove From Bulk Edit
fr: Enlever des modifications groupées

en: Plugin Information:
fr: Informations sur l&rsquo;extension&nbsp;:

en: Saving...
fr: Enregistrement...

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
fr: Impossible de s&rsquo;en servir comme miniature. Essayez un autre fichier attaché.

en: Saving Draft&#8230;
fr: Enregistrement du brouillon&#8230;

en: Invalid Taxonomy
fr: Taxinomie invalide

en: Empty Term
fr: Pas de terme

en: Invalid term ID
fr: l&rsquo;ID du terme est invalide

en: A name is required for this term
fr: Un nom est requis pour ce terme

en: Could not insert term into the database
fr: Impossible d&rsquo;insérer le terme dans la base de données

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
fr: L&rsquo;identifiant « %s » est déjà utilisé par un autre terme

en: Invalid object ID
fr: Identifiant d&rsquo;objet non valide.

en: Template is missing.
fr: Le modèle est manquant.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
fr: Le thème parent est manquant. Merci d&rsquo;installer le thème parent &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;.

en: Stylesheet is missing.
fr: La feuille de style manque.

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: le champ de l&rsquo;identifiant est vide.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: le champ du mot de passe est vide.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: l&rsquo;identifiant n&rsquo;est pas valide. <a href="%s" title="Perte de mot de passe">Avez-vous perdu votre mot de passe</a>&nbsp;?

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: votre compte a été marqué comme étant indésirable.

en: Please log in again.
fr: Veuillez vous reconnecter.

en: Sidebar %d
fr: Colonne latérale %d

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: WordPress %1$s requiert MySQL %2$s ou une version supérieure.

en: Powered by WordPress
fr: Propulsé par WordPress

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: veuillez saisir une adresse de messagerie ou un identifiant.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: il n&rsquo;y aucun utilisateur enregistré avec cette adresse de messagerie.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: l&rsquo;identifiant ou l&rsquo;adresse de messagerie n&rsquo;est pas valide.

en: Password reset is not allowed for this user
fr: La réinitialisation du mot de passe n&rsquo;est pas autorisée pour cet utilisateur

en: [%s] Password Reset
fr: [%s] Renouvellement du mot de passe

en: The e-mail could not be sent.
fr: Le message n&rsquo;a pas pu être envoyé.

en: Invalid key
fr: Clé invalide

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: l&rsquo;adresse de messagerie est obligatoire.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: adresse de messagerie incorrecte.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
fr: Désolé, cette clé ne semble pas être valide.

en: Lost Password
fr: Mot de passe oublié

en: Username or E-mail:
fr: Identifiant ou adresse de messagerie&nbsp;:

en: Get New Password
fr: Générer un mot de passe

en: Are you lost?
fr: Êtes-vous perdu(e)&nbsp;?

en: &larr; Back to %s
fr: &larr; Retour sur %s

en: Registration Form
fr: Formulaire d&rsquo;inscription

en: Register For This Site
fr: S&rsquo;inscrire sur ce site

en: A password will be e-mailed to you.
fr: Un mot de passe vous sera envoyé sur votre adresse de messagerie.

en: Password Lost and Found
fr: Récupération de mot de passe

en: Lost your password?
fr: Mot de passe oublié&nbsp;?

en: You have logged in successfully.
fr: Vous vous êtes bien connecté.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: les cookies sont bloqués ou ne sont pas reconnus pas votre navigateur. Vous devez <a href='http://www.google.com/cookies.html'>activer les cookies</a> pour utiliser WordPress.

en: You are now logged out.
fr: Vous êtes désormais déconnecté(e).

en: User registration is currently not allowed.
fr: Les nouvelles inscriptions ne sont pas autorisées pour l&rsquo;instant.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
fr: Vérifiez votre messagerie pour y trouver le lien de confirmation.

en: Check your e-mail for your new password.
fr: Vérifiez votre messagerie pour y trouver votre nouveau mot de passe.

en: Registration complete. Please check your e-mail.
fr: Enregistrement terminé. Veuillez vérifier vos nouveaux e-mails.

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
fr: Lève le pied, champion&nbsp;! Inutile de vérifier tes e-mails aussi souvent&nbsp;!

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
fr: Il ne semble pas y avoir de nouvel e-mail.

en: Author is %s
fr: L&rsquo;auteur est %s

en: <strong>Author:</strong> %s
fr: <strong>Auteur&nbsp;:</strong> %s

en: <strong>Posted title:</strong> %s
fr: <strong>Titre publié&nbsp;:</strong> %s

en: Oops: %s
fr: Oups&nbsp;: %s

en: Privacy:
fr: Vie privée&nbsp;:

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
fr: (Doit contenir au moins 4 caractères, uniquement des lettres ou des chiffres.)

en: Email&nbsp;Address:
fr: Adresse e-mail&nbsp;:

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
fr: Il y a eu un problème, veuillez remplir le formulaire ci-dessous et réessayer.

en: Get your own %s account in seconds
fr: Obtenez votre propre compte %s en quelques secondes

en: Just a username, please.
fr: Juste l&#8217;identifiant, s&#8217;il vous plaît.

en: Next
fr: Suivant

en: %s is your new username
fr: Votre nouvel identifiant est %s

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
fr: Mais, avant d&#8217;utiliser votre nouvel identifiant, <strong>vous devez l&#8217;activer</strong>.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
fr: Si vous n&#8217;activez pas votre compte sous deux jours, vous devrez vous réinscrire.

en: Signup
fr: Inscription

en: Still waiting for your email?
fr: Toujours dans l&rsquo;attente de votre e-mail&nbsp;?

en: Registration has been disabled.
fr: Les inscriptions ne sont pas autorisées pour le moment.

en: User registration has been disabled.
fr: Les inscriptions d&rsquo;utilisateurs sont désactivées.

en: Help
fr: Aide

en: Black
fr: Noir

en: Blue
fr: Bleu

en: Brown
fr: Marron

en: Green
fr: Vert

en: Pink
fr: Rose

en: Purple
fr: Violet

en: Red
fr: Rouge

en: Silver
fr: Argent

en: White
fr: Blanc

en: Yellow
fr: Jaune

en: Width
fr: Largeur

en: About
fr: À propos

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: veuillez renseigner l&rsquo;identifiant.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: cette adresse de messagerie est déjà utilisée. Merci d&rsquo;en choisir une autre.

en: There are no options for this widget.
fr: Il n&rsquo;y a pas d&rsquo;options pour ce widget.

en: Strength indicator
fr: Indicateur de sûreté

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
fr: Conseil&nbsp;: votre mot de passe devrait faire au moins 7 caractères de long. Pour le rendre plus sûr, utilisez un mélange de majuscules, de minuscules, de chiffres et de symboles comme ! " ? $ %&nbsp;^&nbsp;&amp;&nbsp;).

en: Very weak
fr: Très faible

en: Weak
fr: Faible

en: Strong
fr: Forte

en: Edit Category
fr: Modifier la catégorie

[ctx: page]
en: Add New
fr: Ajouter

en: Options saved.
fr: Options enregistrées.

en: Enabled
fr: Activé

en: Allow people to post comments on new articles
fr: Autoriser les visiteurs à publier des commentaires sur les derniers articles

en: Date Format
fr: Format de date

en: Time Format
fr: Format d’heure

en: Settings saved.
fr: Réglages enregistrés.

en: Height
fr: Hauteur

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: Plugin
fr: Extension

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: Visual
fr: Visuel

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

en: Separate tags with commas
fr: Séparez les mots-clés par des virgules

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: (required)
fr: (obligatoire)

en: Website
fr: Site web

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
fr: Désolé, votre entrée n&rsquo;a pas pu être publiée. Une erreur est survenue.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier cet article.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
fr: Pour une bien étrange raison, cet article n&rsquo;a pu être modifié.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de supprimer cet article.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
fr: Pour une bien étrange raison, cet article n&rsquo;a pu être supprimé.

en: Sorry, comments are closed for this item.
fr: Désolé, les commentaires sont fermés pour cet article.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
fr: Désolé, vous devez être connecté(e) pour rédiger un commentaire.

en: Your key has been cleared.
fr: Votre clé a été vidée.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
fr: Votre clé ne semble pas être valide. Veuillez la vérifier.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
fr: La clé que vous avez entrée n&rsquo;a pas pu être vérifiée, car la connexion à akismet.com n&rsquo;a pas pu être établie. Veuillez vérifier la configuration de votre serveur.

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
fr: Il y a eu un problème lors de la connexion au serveur Akismet. Veuillez vérifier la configuration de votre serveur.

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
fr: La clé ci-dessous a déjà été validée, mais la connexion à akismet.com ne peut être établie pour le moment. Veuillez vérifier la configuration de votre serveur.

en: Server Connectivity
fr: Connectivité serveur

en: Unable to reach some Akismet servers.
fr: Impossible d&rsquo;atteindre certains serveurs d&rsquo;Akismet.

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
fr: Un problème réseau ou un pare-feu bloque une partie des connexions vers le serveur d&rsquo;Akismet.com. Akismet fonctionne, mais des problèmes peuvent survenir en cas de congestion réseau. Veuillez contacter votre hébergeur ou votre administrateur réseau avec <a href="%s" target="_blank">ces informations</a> (en anglais).

en: Unable to reach any Akismet servers.
fr: Impossible d&rsquo;atteindre les serveurs d&rsquo;Akismet.

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
fr: Un problème réseau ou un pare-feu bloque toutes les connexions vers le serveur d&rsquo;Akismet.com. <string>Akismet ne pourra pas fonctionner correctement tant que ce problème ne sera pas résolu.</strong> Veuillez contacter votre hébergeur ou votre administrateur réseau avec <a href="%s" target="_blank">ces informations</a> (en anglais).

en: All Akismet servers are available.
fr: Tous les serveurs Akismet sont disponibles.

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
fr: Akismet fonctionne correctement. Tous les serveurs sont accessibles.

en: Network functions are disabled.
fr: Les fonctionnalités réseau sont désactivées.

en: Unable to find Akismet servers.
fr: Impossible de trouver les serveurs d&rsquo;Akismet.

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
fr: Un problème de DNS ou de pare-feu empêche tout accès au serveur d&rsquo;Akismet.com. <strong>Akismet ne pourra pas fonctionner correctement tant que ce problème ne sera pas résolu.</strong> Veuillez contacter votre hébergeur ou votre administrateur réseau avec <a href="%s" target="_blank">ces informations</a> (en anglais).

en: Akismet server
fr: Serveur Akismet

en: Network Status
fr: État du réseau

en: Akismet Stats
fr: Statistiques Akismet

en: Akismet is almost ready.
fr: Akismet est presque prêt.

en: Akismet has detected a problem.
fr: Akismet a détecté un problème.

en: Akismet Spam (%s)
fr: Commentaires indésirables Akismet (%s)

en: Akismet Spam
fr: Commentaire indésirable Akismet

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
fr: Vous n&rsquo;avez pas les droits suffisants pour modérer les commentaires.

en: %1$s comments recovered.
fr: %s commentaires récupérés.

en: All spam deleted.
fr: Tous les commentaires indésirables ont été supprimés.

en: Caught Spam
fr: Commentaires indésirables bloqués

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
fr: Akismet a bloqué <strong>%1$s</strong> commentaires indésirables pour vous depuis que vous l&rsquo;avez installé.

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
fr: Aucun commentaire indésirable dans la file d&rsquo;attente actuellement. Ce doit être votre jour de chance&nbsp;:)

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
fr: Vous pouvez supprimer tous les commentaires indésirables de votre base de données en un seul clic. Cette opération est irréversible, donc vous devez vérifier qu&rsquo;aucun commentaire légitime n&rsquo;y a été placé par mégarde. Dans tous les cas, ces commentaires indésirables sont automatiquement supprimés après 15 jours.

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
fr: Il y a actuellement %1$s commentaire(s) identifié(s) comme indésirable(s).

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
fr: Voici les derniers commentaires identifiés comme indésirables par Akismet. Si vous voyez une erreur, changez le marquage du commentaire en cliquant sur &laquo; N&rsquo;est pas indésirable &raquo; et Askimet s&rsquo;en souviendra. Si vous souhaitez récupérer un commentaire marqué comme indésirable, sélectionnez-le et cliquez sur le bouton &laquo;&nbsp;Marquer les commentaires cochés comme légitimes&nbsp;&raquo;. Au bout de 15 jours, nous supprimons de toute façon tous les indésirables.

en: All
fr: Tous

en: Search Spam &raquo;
fr: Chercher dans les commentaires indésirables &raquo;

en: &laquo; Previous Page
fr: &laquo; Page précédente

en: Next Page &raquo;
fr: Page suivante &raquo;

en: IP:
fr: IP&nbsp;:

en: De-spam marked comments &raquo;
fr: Marquer les commentaires cochés comme légitimes &raquo;

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
fr: Les commentaires que vous marquez comme légitimes seront envoyés à Akismet pour qu&rsquo;il puisse apprendre de ses erreurs.

en: No results found.
fr: Aucun résultat.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
fr[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> a protégé votre site de <a href="%2$s">%3$s commentaire indésirable</a>.
fr[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> a protégé votre site de <a href="%2$s">%3$s commentaires indésirables</a>.

en: Recheck Queue for Spam
fr: Revérifier la file de commentaires indésirables

en: Check for Spam
fr: Vérifier les commentaires indésirables

en: Comments on %s
fr: Commentaires sur %s

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
fr: Propulsé par WordPress, plate-forme de publication personnelle sémantique de pointe.

en: Enter your password to view comments.
fr: Saisissez votre mot de passe pour accéder aux commentaires.

en: No Comments
fr: Pas de commentaire

en: 1 Comment
fr: Un commentaire

en: % Comments
fr: % commentaires

en: Edit This
fr: Modifier

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
fr: Vous devez <a href="%s">être connecté</a> pour rédiger un commentaire.

en: Tags:
fr: Mots-clés&nbsp;:

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: The latest comments to all posts in RSS
fr: Les derniers commentaires pour tous les articles, au format RSS

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
fr: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> des commentaires

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
fr: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">dit&nbsp;:</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération

en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: (Edit)
fr: (Modifier)

en: View all posts in %s
fr: Voir tous les articles dans %s

en: Meta
fr: Méta

en: XML error: %s at line %d
fr: Erreur XML&nbsp;: %s à la ligne %d

en: Visit %s&#8217;s website
fr: Aller sur le site de %s

en: Posts by %s
fr: Articles par %s

en: Last updated: %s
fr: Dernière mise à jour&nbsp;: %s

en: Bookmarks
fr: Favoris

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
fr: L&rsquo;utilisation des niveaux d&rsquo;utilisateur par les extensions et thèmes est désormais interdite. Utiliser les rôles et capacités à la place.

en: No categories
fr: Pas de catégorie

en: %s topic | %s topics
fr[0]: %s sujet
fr[1]: %s sujets

en: No server specified
fr: Aucun serveur spécifié

en: Error
fr: Erreur

en: no login ID submitted
fr: pas d&rsquo;identifiant de connexion envoyé

en: connection not established
fr: la connexion n&rsquo;est pas établie

en: No password submitted
fr: Pas de mot de passe envoyé

en: Authentication failed
fr: L&rsquo;authentification a échoué

en: No connection to server
fr: Pas de connexion au serveur

en: No login ID submitted
fr: Pas d&rsquo;identifiant de connexion envoyé

en: No server banner
fr: Pas de blocage serveur

en: abort
fr: abandonner

en: apop authentication failed
fr: l&rsquo;identification APOP a échoué

en: Premature end of list
fr: Fin de liste inattendue

en: Empty command string
fr: Chaîne de commande vide

en: connection does not exist
fr: la connexion n&rsquo;existe pas

en: No msg number submitted
fr: Pas de numéro de message envoyé

en: Command failed
fr: Échec de la commande

en: View all posts filed under %s
fr: Voir tous les articles classés dans %s

en: Feed for all posts filed under %s
fr: Flux pour tous les articles classés dans %s

en: Comments Off
fr: Commentaires fermés

en: Comment on %s
fr: Commentaire sur %s

en: Log in to Reply
fr: Connectez-vous pour répondre

en: Leave a Comment
fr: Laisser un commentaire

en: Log in to leave a Comment
fr: Connectez-vous pour laisser un commentaire

en: Click here to cancel reply.
fr: Cliquez ici pour annuler la réponse.

en: Leave a Reply
fr: Laisser un commentaire

en: Leave a Reply to %s
fr: Répondre à %s

en: Author
fr: Auteur

en: URL
fr: Adresse web

[ctx: noun]
en: Comment
fr: Commentaire

en: Are you sure you want to do this?
fr: Voulez-vous vraiment faire cela&nbsp;?

en: Edit
fr: Modifier

en: %s ago
fr: il y a %s

en: Undo
fr: Annuler

en: Not Spam
fr: N&rsquo;est pas un commentaire indésirable

en: Apply
fr: Appliquer

en: Comments
fr: Commentaires

en: Publish
fr: Publier

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Revisions
fr: Révisions

[ctx: adjective]
en: Approved
fr: Approuvé

[ctx: adjective]
en: Spam
fr: Indésirable

en: Link Categories
fr: Catégories de liens

en: Search Categories
fr: Chercher une catégorie

en: Edit Link Category
fr: Modifier la catégorie de lien

en: Update Category
fr: Mettre à jour la catégorie

en: Add Link
fr: Ajouter un lien

en: Save
fr: Enregistrer

en: Categories
fr: Catégories

en: Target
fr: Cible

en: Advanced
fr: Avancé

en: None
fr: Aucun

en: Invalid taxonomy
fr: La taxinomie est invalide

en: Edit Tag
fr: Modifier le mot-clé

[ctx: post]
en: Add New
fr: Ajouter

en: View Post
fr: Afficher l&rsquo;article

en: Edit Post
fr: Modifier l&rsquo;article

en: Done
fr: Terminé

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Submit
fr: Envoyer

en: RSS
fr: Flux

en: Invalid file type
fr: Type du fichier non valide

en: Preview
fr: Aperçu

en: Recent Comments
fr: Commentaires récents

en: Cancel
fr: Annuler

en: Content
fr: Contenu

en: Tags
fr: Mots-clés

en: Save Draft
fr: Enregistrer brouillon

en: No comments yet.
fr: Pas encore de commentaire.

en: Reply
fr: Répondre

en: Pingback
fr: Ping

en: Trackback
fr: Rétrolien

en: Number of comments to show:
fr: Nombre de commentaires à afficher&nbsp;:

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
fr: <strong>Erreur RSS&nbsp;:</strong> %s

en: Unknown Feed
fr: Flux inconnu

en: Header
fr: En-tête

en: Sidebar
fr: Colonne latérale

en: Password
fr: Mot de passe

en: Redo
fr: Rétablir

en: Scale
fr: Appliquer

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
fr: Le fichier « %s » n&rsquo;existe pas&nbsp;?

en: The GD image library is not installed.
fr: La bibliothèque d&rsquo;imagerie GD n&rsquo;est pas installée.

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
fr: Le fichier « %s » n&rsquo;est pas une image.

en: Add Media
fr: Ajouter un média

en: Add an Image
fr: Ajouter une image

en: Add Video
fr: Ajouter une vidéo

en: Add Audio
fr: Ajouter un son

en: Saved.
fr: Enregistré.

en: Left
fr: Gauche

en: Center
fr: Centre

en: Right
fr: Droite

en: Medium
fr: Moyenne

en: Full Size
fr: Taille originale

en: Size
fr: Taille

en: Alignment
fr: Alignement

en: Caption
fr: Légende

en: Link URL
fr: Cible du lien

en: Enter a link URL or click above for presets.
fr: Saisissez une adresse web ou cliquez sur l&rsquo;un des préréglages ci-dessus

en: Edit Image
fr: Modifier l’image

en: Image URL
fr: Adresse web de l&rsquo;image

en: Save as Pending
fr: Mettre à relire

en: Privately Published
fr: Publié en privé

en: Private
fr: Privé

en: Public, Sticky
fr: Public, mis en avant

en: Schedule
fr: Planifier

en: Add or remove tags
fr: Ajouter ou retirer des mots-clés

en: All Categories
fr: Toutes

en: Dismiss
fr: Fermer

en: Search
fr: Recherche

en: Version:
fr: Version&nbsp;:

en: Visit author homepage
fr: Aller sur la page de l&rsquo;auteur

en: View Page
fr: Voir la page

en: Links
fr: Liens

en: Uncategorized
fr: Non classé

en: E-mail: %s
fr: E-mail : %s

en: Close
fr: Fermer

en: Select
fr: Sélectionner

en: New Page
fr: Nouvelle page

en: Edit Media
fr: Modifier un média

en: New Post
fr: Nouvel article

en: (no title)
fr: (pas de titre)

en: Activation Key Required
fr: Clé d&rsquo;activation requise

en: Activation Key:
fr: Clé d&rsquo;activation&nbsp;:

en: Your account is now active!
fr: Votre compte est maintenant activé&nbsp;!

en: An error occurred during the activation
fr: Une erreur est survenue lors de l&rsquo;activation

en: Username:
fr: Identifiant&nbsp;:

en: No posts found.
fr: Aucun article trouvé.

en: Published
fr: Publié

en: Pending Review
fr: En attente de relecture

en: Draft
fr: Brouillon

en: Y/m/d
fr: d/m/Y

en: Visit Site
fr: Aller sur le site

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: You do not have permission to upload files.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;envoyer des fichiers.
